Plače žensk še kar capljajo za moškimi

Ob evropskem dnevu enakega plačila: razlika med zaslužkom žensk in moških velika okrog 16 odstotkov.

Objavljeno
28. februar 2014 15.34
šipić Vročina
Silva Čeh, gospodarstvo
Silva Čeh, gospodarstvo
Ljubljana − Po poročilu EK v Evropi ženske še vedno delajo »zastonj« 59 dni. Povprečna razlika med urnim zaslužkom žensk in moških v celotnem gospodarstvu se v zadnjih letih ni bistveno spremenila in ostaja pri približno 16 odstotkih, ugotavlja evropska komisija ob dnevu enakega plačila. Ker pa se je ta razlika gibala okrog 17 odstotkov, prepoznavajo upad na 16 odstotkov vendarle kot stagnacijo. Trend upadanja so zaznali na Danskem, Češkem, Nizozemskem in Cipru ter v Avstriji, drugod, na primer v Litvi in na Poljskem, se je ta trend obrnil, na Madžarskem, Portugalskem, Irskem, v Estoniji in Španiji pa se je razlika v plačilu v zadnjih letih celo povečala.

Evropska komisija ugotavlja, da uresničevanje načela enakega plačila ovira vrsta dejavnikov: pomanjkljiva preglednost plačnih sistemov, premajhna pravna jasnost definicije dela enake vrednosti in postopkovne ovire, kot je na primer pomanjkanje informacije o postopkih pred sodiščem. Komisija, kakor sporočajo, preučuje možnosti za povečanje preglednosti plačil na evropski ravni in bolj učinkovito izvajanje načela enakega plačila v praksi.
Zanimive so ugotovitve, da so razlike med ženskimi in moškimi plačami pogojene tudi z naraščajočim deležem izobraženih delavk, hkrati pa tudi z dejstvom, da je v krizi propadlo kar nekaj moških sektorjev, kakor je, denimo, gradbeništvo, inženirstvo. Ti in podobni razlogi tudi lahko vplivajo na plačila in pogoje dela žensk.

Dan enakega plačila na evropski ravni se obeležuje že četrtič, in sicer vsako leto na tisti dan v novem koledarskem letu, od katerega dalje ženske dejansko prejemajo plačilo za svoje delo v primerjavi z moškimi. Glede na objavljene podatke namreč ženske delajo »zastonj« 59 dni in so šele nato za svoje delo enako plačane kot moški.