Po treh mesecih gospodarsko razpoloženje v EU boljše

V območju z evrom se je razpoloženje izboljšalo predvsem zaradi dobrega razpoloženja v industriji.

Objavljeno
29. september 2016 14.45
reut*Evro
Ba. Pa., STA
Ba. Pa., STA
Bruselj − Gospodarsko razpoloženje v območju z evrom in v EU se je septembra po treh mesecih slabšanja ponovno okrepilo. Vrednost kazalnika gospodarskega razpoloženja (ESI) za območje z evrom se je zvišala za 1,4 točke na 104,9 točke, za EU pa za 1,8 točke na 105,6. Kazalnik za Slovenijo se je znižal za eno točko na 107,3 točke.

V območju z evrom se je razpoloženje izboljšalo predvsem zaradi dobrega razpoloženja v industriji, k večjemu optimizmu pa sta pripomogla tudi kazalnika v trgovini na drobno in v gradbeništvu.

Zaupanje potrošnikov je zabeležilo zanemarljivo rast, v sektorju storitev pa je bilo razpoloženje tako rekoč nespremenjeno, je danes sporočila evropska komisija.

ESI se je zvišal v vseh petih največjih članicah evroobmočja, najmočneje pa na Nizozemskem, kjer je pridobil 1,7 točke, in v Nemčiji, kjer je 1,6 točke višji. V Franciji je pridobil 0,9 točke, v Španiji 0,5 točke, v Italiji pa 0,4 točke.

V industriji rast kazalnika (+2,6 točke) pripisujejo predvsem močnemu izboljšanju naročil, kar je nevtraliziralo izgube v avgustu. Tudi proizvodna pričakovanja so dodala pozitiven trend.

Na majhno rast (+0,1 točke) v storitvenem sektorju so vplivale tudi nespremenjene napovedi o pričakovanem povpraševanju, naročilih v preteklosti in poslovnih razmerah.

Zaupanje potrošnikov se je zvišalo za 0,3 točke. Navzgor ga potiskajo bolj optimistična pričakovanja glede prihodnje splošne gospodarske situacije. To je celo izpodrinilo skrbi o prihodnjem stanju brezposelnosti.

Trgovina na drobno beleži solidno rast (+1,6 točke), ki jo poganjajo dobre novice o trenutnih in pričakovanih razmerah v gospodarstvu. V gradbeništvu pa se je razpoloženje zvišalo (+0,8 točke) predvsem zaradi čedalje večjega obsega naročil in nespremenjenih pričakovanj glede zaposlitev.

V EU se je ESI zvišal močneje kot v območju z evrom, in sicer za 1,8 točke. Krila so rasti dali predvsem dobri podatki iz Poljske.

Poslabšanje v Sloveniji

V Sloveniji je padec kazalnika (s 108,3 na 107,3 točke) posledica poslabšanja v industriji (s 5,9 na 4,8 točke). Razpoloženje pa se je izboljšalo v preostalih sektorjih, in sicer pri storitvah (s 16,7 na 18,5 točke), pri zaupanju potrošnikov (z −13,8 na −13,2 točke), pri trgovini na drobno (z 22 na 25 točk) in v gradbeništvu (z −10,2 na −3,1 točke).

Vrednost kazalnika poslovne klime (BCI), ki temelji na rezultatih ankete o stanju in pričakovanjih v industrijskem sektorju, se je septembra v območju z evrom zvišala za 0,42 točke na 0,45 točke.