Podjetno v svet podjetništva

Gre za projekt za mlade podjetnike, ki je bil izbran za najboljšega med tisitmi, ki so bili financirani z evropskim denarjem.

Objavljeno
04. marec 2015 15.56
cropix/Ilustracija - mladi na Trgu bana Jelacica
Silva Čeh, gospodarstvo
Silva Čeh, gospodarstvo

Ljubljana − Na 5. konferenci Podjetno v svet podjetništva 2014 so bili predstavljeni rezultati projekta Podjetno v svet podjetništva, ki je uspešno kandidiral tudi za sredstva Evropskega socialnega sklada. Na tržnici idej so se s s svojimi dosežki pokazali mladi podjetniki, ki so se podjetniško usposabljali in s pomočjo programa ustvarili pogoje za (samo)zaposlitev.

Ministrica za razvoj in evropsko kohezijsko politiko Alenka Smerkolj je pri tem poudarila, da so podjetniki, ki znajo svoje inovativne ideje spremeniti v poslovne priložnosti z globalnim tržnim potencialom, pomembna gonilna sila razvoja slovenskega gospodarstva, so sporočili iz vladne službe za razvoj in evropsko kohezijsko politiko (SVRK). »Gospodarski tokovi so čedalje hitrejši in večkrat slišimo, da je mogoče tudi v negotovih obdobjih poiskati izzive in priložnosti. In to je dejstvo. Iz krize bodo kot zmagovalci izšli tisti, ki bodo z razvojem novih izdelkov oziroma storitev, prepoznavanjem obetavnih tehnoloških področij in z veliko fleksibilnostjo našli nove priložnosti − tudi s pomočjo evropskih sredstev,« je dejala ministrica.

Slovenija je doslej s sredstvi evropske kohezijske politike podprla več kot 5000 projektov in ministrica je dejala, da je Podjetno v svet podjetništva eden izmed primerov dobrih praks, kar prepoznava tudi širša javnost, saj je, denimo, v lanskoletni kampanji »Kaj pa je bilo z evropskimi sredstvi narejeno zate, za tvoj kraj,« bil prav ta projekt izbran za najboljšega.

Cilj vlade, da z ukrepi vpliva na zaposljivost mladih

Smerkoljeva je poudarila, da mladi predstavljajo petino prebivalstva EU, zato so njihova znanja in zmožnosti ključni za doseganje ciljev pametne, trajnostne in vključujoče rasti iz strategije Evropa 2020. Toda delež mladih, ki po izobraževanju in usposabljanju ne najdejo zaposlitve, je velik. Ministrica: »Zato je eden izmed pomembnih ciljev vlade, da z različnimi ukrepi vpliva na večjo zaposljivost mladih in jih aktivira na trgu dela.« To področje je omenja kot eno izmed prioritet pri izvajanju evropske kohezijske politike v obdobju 2014−2020, v katerem ima Slovenija na razpolago 3,2 milijarde evrov.

Težka pot do prijaznega in stabilnega poslovnega okolja

Seveda sta pri vsem tem pomembna tudi do podjetništva prijazna podjetniška klima in stabilno poslovno okolje, ki je privlačno za domače in tuje investitorje. Smerkoljeva: »Žal je podporno okolje ponekod še neusklajeno in nepovezano, zato skupaj s kolegi z drugih ministrstev, predvsem pa z ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo, vlagamo vse napore v njegovo nadgradnjo, da bo do uporabnika čim bolj prijazno in učinkovito.«