O proračunu pogajanja s sindikati in Unijo

Premier Cerar verjame v možnost konstruktivnega dogovora s sindikati, od EU pa pričakuje dodatna sredstva.

Objavljeno
03. november 2015 19.57
Tiskovna Cerar
Miha Jenko, gospodarstvo
Miha Jenko, gospodarstvo
Ljubljana – Pred sprejemanjem državnega proračuna 2016 v DZ sredi meseca je glavna neznanka masa plač v javnem sektorju. Premier Miro Cerar za konec tedna napoveduje sestanek s sindikati in verjame, da »so še vse možnosti, da najdemo konstruktiven dogovor.«

Na vprašanje Dela, ali bo vlada v primeru nespešnih pogajanj sindikati posegla po interventnem zakonu, premier še pojasnjuje, da »pogajanja še niso končana in kakršnakoli izjava, kako bo vlada ukrepala v neki hipotetični situaciji, bi bila neproduktivna.«

Ob naraščajočih izdatkih za reševanje begunske krize Cerar pravi, da vlada dela vse, kar more, da bi obdržali javnofinančni primanjkljaj pod tremi odstotki BDP. V dopolnjenem predlogu državnega proračuna za 2016 je za obvladovanje krize (oskrba beguncev, stroški državnih organov) rezerviranih za 123 milijonov pravic porabe. »Pričakujemo, da bomo 73 milijonov 'pokrili' z dodatnimi sredstvi iz EU skladov in donacijami, največ 50 milijonov evrov pa je dovoljena dodatna zadolžitev, če bi bil pretok migrantov med osem in devet tisoč dnevno tekom leta 2016,« so nam pojasnili na ministrstvu za finance. Letos je za obvladovanje migrantske problematike v rezervah zagotovljenih 12,2 milijona evrov.

Slovenija je Bruslju izstavila zahtevo za pomoč pri obvladovanju begunske krize. »Zdaj o tem potekajo pogajanja. Na strani Unije morajo ugotoviti, ali je naš zahtevek upravičen, mi pa izpostavljamo nujnost, da se ta sredstva Sloveniji zagotovijo poleg vseh drugih EU sredstev, ki so že predvidena iz drugih postavk za našo državo. Ne pristajamo, da bi v evropskih sredstvih za Slovenijo zgolj opravili neko prerazporeditev. Zelo jasno jim povemo, da je begunska kriza za nas dodatno breme in za to potrebujemo dodatna sredstva. Minister za finance se bo še sestal s svojimi kolegi in naredili bomo vse, da prepričamo EU, da smo do tega več kot upravičeni,« je Cerar odgovoril na vprašanje Dela.

Glede očitkov o politični zamenjavi uprave SDH pa si je Cerar opral roke, češ da »gre za postopek, pri katerem nima vlada nobene pristojnosti. Vlada se v to ne sme vmešavati. Če bi se, bi bila to politična intervencija v nekaj, kar ni pristojnost vlade. Če pa bi se na podlagi dejstev izkazalo, da je prišlo do kakšnega napačnega imenovanja, pa bi vlada mora ugotoviti odgovornost nadzornikov SDH.«