Poklicno upokojevanje: na vrata Kada že trka 200 zavarovancev

Novega pokojninskega načrta še niso sprejeli, čeprav je rok za to potekel že septembra.

Objavljeno
19. november 2013 21.45
Parada v okviru osrednjega praznika Skok čez kožo v Velenju 29. junija 2013.
Erika Repovž, gospodarstvo
Erika Repovž, gospodarstvo
Ljubljana – Slabo leto po uveljavitvi novega pokojninskega zakona je v teku še reforma obveznega dodatnega pokojninskega zavarovanja oziroma sistema upokojevanja za beneficirane poklice. Na Kadu so doslej prejeli že okrog 200 zahtevkov za izračun poklicne pokojnine, ki ostajajo brez odgovora.

Okrog 44.000 zavarovancev, ki ima svoje račune v Skladu obveznega dodatnega pokojninskega zavarovanja (SODPZ), bo moralo na informacijo o višini poklicne pokojnine počakati, dokler ne bo sprejet nov pokojninski načrt, ki bo usklajen z novim pokojninskim zakonom. Že septembra je namreč poteklo prehodno obdobje, v katerem bi morali sprejeti nov načrt za beneficirane poklice. Ker tega še niso naredili, Kad v tem obdobju zavarovancem ne more izplačevati poklicnih pokojnin. Po novem zakonu Kad pokojninskega načrta ne more več sprejeti brez mnenja posebnega odbora SODPZ, ki upravlja sredstva sklada in v katerem so predstavniki vlade, sindikatov in delodajalcev.

»Na naša vrata že trka okrog 200 zavarovancev, ki jih zanima višina njihove poklicne pokojnine, vendar smo še brez odgovora,« je pojasnila Anja Strojin Štampar s Kada. Poskus usklajevanja pokojninskega načrta se je zapletel zaradi zahteve delodajalcev, da se v novem načrtu zniža dosedanja prispevna stopnja oziroma da se zmanjša njihov prispevek, ki ga plačujejo v SODPZ. Vlada in sindikati so predlog novega načrta podprli. Po tem scenariju bi kratko potegnili delodajalci, ki v procesu usklajevanja niso dosegli predvidenega znižanja stroškov. Prispevna stopnja bi ostala ista, enako velja tudi za seznam poklicev oziroma delovnih mest, ki so upravičeni do poklicnega upokojevanja.

Solidarnostni sklad

Na Kadu so ocenili, da ima pet odstotkov zavarovancev kljub nezmanjšani, 10,55-odstotni prispevni stopnji delodajalcev na svojih računih primanjkljaj, preostalih 95 odstotkov pa jih ima presežek. Zakon za zavarovance, ki so bili v poklicno zavarovanje vključeni delno po starem, delno pa po novem pokojninskem zakonu, v primeru primanjkljaja predvideva sofinanciranje izplačila pokojnin, zato na Kadu razmišljajo, da bi presežke in primanjkljaje v SODPZ izravnali z ustanovitvijo posebnega solidarnostnega sklada.

Ministrica za delo Anja Kopač Mrak, ki je že začela postopek spremembe zakona, s katerim bo omogočila ustanovitev sklada, se odloča, ali naj sprejme zahteve delodajalcev po znižani prispevni stopnji; s tem bi povečala primanjkljaj pri nekaterih zavarovancih, bi pa omogočila sprejetje novega pokojninskega načrta. V znižanje bi utegnili privoliti tudi sindikati, saj se je zmanjšal obseg pričakovanih pravic. Znižano poklicno pokojnino, ki so jo zavarovanci prejemali do smrti, je namreč zamenjala pokojnina za vmesni čas, ko se zavarovanci predčasno upokojijo do začetka izpolnjevanja pogojev za starostno pokojnino. Po naših informacijah naj bi na ministrstvu razmišljali, da bodo prispevno stopnjo za delodajalce znižali na 9,25.