Pokojninska reforma: davčne olajšave ostajajo nespremenjene

Borut Jamnik iz Modre zavarovalnice je s sestankom na ministrstvu zadovoljen, saj je upoštevalo večino njihovih pripomb.

Objavljeno
18. oktober 2012 20.48
Posodobljeno
18. oktober 2012 21.00
Erika Repovž, gospodarstvo
Erika Repovž, gospodarstvo
Ljubljana – Minister za delo Andrej Vizjak, ki se je sestal z izvajalci prostovoljnega dodatnega pokojninskega zavarovanja (PDPZ) zaradi njihovih pripomb na predlog novega pokojninskega zakona, je povedal, da so odprli še neusklajena poglavja. Večino pripomb so že upoštevali.

Glede najpomembnejše pripombe izvajalcev PDPZ, predloga višjih davčnih olajšav za vključevanje v dodatno pokojninsko zavarovanje s sedanjih 5,8 na sedem odstotkov bruto plače (pokojninska renta pa se v celoti razbremeni dohodnine), kot so predlagali ponudniki PDPZ, je minister dejal, da »razume njihova sporočila, da so potrebne dodatne spodbude, kajti drugi steber bo imel v prihodnje zaradi demografskih trendov in sistema osnovnega pokojninskega zavarovanja zelo pomembno vlogo. So pa mnenja o tem, ali so davčne olajšave res prava spodbuda za večje vključevanje v to zavarovanje, različna«.

Kot je povedal Borut Jamnik iz Modre zavarovalnice je s sestankom na ministrstvu zadovoljen, saj je upoštevalo večino njihovih pripomb. »Neuslišana sta ostala le dva, za varčevalce sicer pomembna predloga izvajalcev dodatnega PDPZ: poleg večje davčne olajšave še drugače urejena zajamčena donosnost.

Po besedah Petra Filipiča iz Pokojninske družbe A bo pri zajamčeni donosnosti sicer prišlo do spremembe. Mlajši varčevalci, ki se ne bodo odločali za shemo zajamčene donosnosti, bodo po novem imeli možnost izbire sheme brez zajamčenega donosa. »Če se bo mlajši varčevalec odločil, da hoče varčevati v bolj tvegani shemi, bo imel na voljo še dve dodatni izbiri. Ena bo primernejša za srednjo starost varčevalcev, nad 35 letom starosti, in ena za mlajše od 35 let. Če se bodo varčevalci odločili za nezajamčeno shemo, se bodo njihova sredstva iz sedanje zajamčene sheme prenesla v novo, nezajamčeno shemo z veliko manj konservativno naložbeno politiko in z znatno večjim deležem delniških naložb kot v zajamčenih shemah, jamstva pa bodo temu primerno nižja. Varčevalec se bo lahko enkrat na leto odločil za menjavo naložbenih shem,« nam je pojasnil Filipič.

Ministrstvo je upoštevalo tudi predlog izvajalcev PDPZ, da lahko varčevalci, ki so vključeni v kolektivno zavarovanje, del premije financirajo sami. Predlog ministrstva je namreč to ločeval. V kolektivni shemi je premijo doslej lahko plačeval samo delodajalec, v individualni samo posameznik. Veliko ljudi je v kolektivno zavarovanje vplačevalo kombinirano premijo. V tej točki so zakon spremenili tako, da bosta lahko premijo v kolektivno shemo po novem vplačevala oba, zavarovanec in delodajalec.

Kot smo izvedeli, so bili ponudniki PDPZ uspešni tudi pri predlogu starostne meje za predčasno starostno pokojnino, ki naj bi se vrnila na 53 let. Predlog ministrstva je bil namreč dvig starostne meje na 57 let.

Predlagatelji sprememb so bili neuspešni pri poskusu dviga upravljavske provizije, ki so jo hoteli zvišati z enega na 1,5 odstotka, vendar se ministrstvo s tem ni strinjalo.