Popravki bodo znižali osnovo pri pavšalni obdavčitvi

Zavezanci bodo nova pravila pri normiranih odhodkih prvič izkoristili prihodnje leto. Dodatni pogoj ob višjih prihodkih.

Objavljeno
07. julij 2014 19.23
LJUBLJANA, 13.02. 2009, knjige, uradni list. Foto: ALES CERNIVEC/Delo
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Ljubljana – Pavšalna obdavčitev bo od 1. januarja 2015 dosegljiva večjemu številu zavezancev za dohodnino, saj bodo takrat dovoljeni višji letni prihodki. To omogočajo spremembe zakonov o dohodnini in davku od dohodkov pravnih oseb.

Od 4. julija sta obe besedili v uradnem listu, veljati sta začeli dan pozneje, zavezanci se bodo nanju lahko sklicevali v davčnih letih od 1. januarja 2015 naprej.

Od 1. januarja 2015 bodo imeli pravico uporabljati pavšalno obdavčitev – oziroma uradno obdavčitev z normiranimi odhodki – torej zavezanci, pri katerih letni prihodki ne presežejo 100.000 evrov. Po doslej veljavni ureditvi so imele pravico do obdavčitve z normiranimi odhodki pravne osebe in fizične osebe z dejavnostjo, pri katerih letni prihodki niso presegli 50.000 evrov. Pri obdavčitvi za davčno leto 2014 bodo veljala pravila, kakršna so bila v zakonih do uveljavitve sprememb – ko bodo »pavšalisti« obračunali z letom 2014, bo torej davčna uprava upoštevala določbe, kakršne so veljale do popravkov, saj je zakonodajalec tudi predpisal, da veljajo za davčna leta po 1. januarju 2015.

Od 1. januarja bo višji tudi delež normiranih odhodkov, saj bodo ti po spremembah zakonov znašali 80 odstotkov letnih prihodkov, medtem ko od uvedbe pavšalne obdavčitve znašajo 70 odstotkov prihodkov. Obdavčitev z normiranimi odhodki omogočata zakon o dohodnini za fizične osebe z dejavnostjo in zakon o davku od dohodkov pravnih oseb za pravne osebe, zato je moral državni zbor popraviti obe besedili hkrati. Davčna osnova za leto 2014 torej še znaša 30 odstotkov letnih prihodkov, že za leto 2015 bo znašala le še petino. Pavšalisti pravne osebe plačajo davek po stopnji iz njihovega področnega zakona – letos znaša stopnja 17 odstotkov.

Spremembe in dopolnitve obeh zakonov prinašajo torej nižjo davčno osnovo tudi zavezancem z letnimi prihodki do 50 tisoč evrov, ki že uporabljajo pavšalno obdavčitev. Zavezancem z dohodki od 50 tisoč do 100 tisoč evrov pa spremenjena zakona omogočata pavšalno obdavčitev le, če imajo vsaj enega zaposlenega: zakon določa, da ima pri letnih prihodkih nad 50 tisoč evrov pravico do obdavčitve z normiranimi odhodki le zavezanec, pri katerem je vsaj ena oseba obvezno zavarovana »za polni delovni čas, neprekinjeno najmanj pet mesecev«.

Malo zavezancev

Pri obdavčitvi normirancev fizičnih oseb, zavezanih dohodnini, še naprej velja pri obdavčitvi posebnost: zakon o dohodnini jim omogoča cedularno obdavčitev z 20-odstotno davčno stopnjo. Davčna uprava o objavi spremembo zakonov, povezanih z obdavčitvijo po normiranih odhodkih, včeraj še ni poročala na svoji spletni strani, a bo kmalu objavila pojasnila o postopkih, ki jih bodo morali opraviti zavezanci, če se bodo na novo odločili za obdavčitev z normiranimi prihodki.

Po podatkih davčne uprave obdavčitev z normiranimi odhodki zdaj uporablja le malo zavezancev: aprila je bilo med normiranci 15.703 od 93.688 fizičnih oseb z vsaj eno aktivno dejavnostjo in 329 ali 0,28 odstotka pravnih oseb.

Ministrstvo za finance je učinek popravkov pridvidelo po podatkih iz davčnih obračunov obeh skupin zavezancev za leto 2012: »Po oceni, ki temelji na finančnem prihranku pri davku in stroških administriranja, je lahko obdavčitev ugodnejša za dodatnih 6600 fizičnih oseb, ki opravljajo dejavnost, in za okoli 1850 pravnih oseb.« Finančni učinki za proračun skupaj ne bodo presegli dveh milijonov evrov.

»Že v preteklosti smo zahtevali uvedbo pavšalne obdavčitve pri malih poslovnih subjektih, ki bi temeljila na lažjem spremljanju in obračunavanju njihovih davčnih obveznosti, saj imajo v Sloveniji prav ti zelo zapleten sistem računovodskega poročanja in davčnega obračunavanja,« ob popravkih v zakonih poudarjajo v obrtno-podjetniški zbornici.