Poslanci za omejitev visokih stroškov vodenja trgovalnih računov

Pristojni odbor je podprl avtentično razlago določbe zakona o nematerializiranih vrednostnih papirjih, ki govori o stroških upravljanja trgovalnih računov.

Objavljeno
28. oktober 2016 13.39
Ma. G., STA
Ma. G., STA
Ljubljana − Čeprav so se strinjali, da je določba zakona o nematerializiranih vrednostnih papirjih, ki govori o stroških upravljanja trgovalnih računov, povsem jasna, pa so člani odbora DZ za finance in monetarno politiko podprli predlog ZL za sprejetje avtentične razlage. Kot so ugotavljali, si jo celo regulator trga razlaga po svoje.

Poslanec ZL Luka Mesec je pojasnil, da želijo z avtentično razlago zaščititi vse tiste državljane, ki morajo do konca leta odpreti trgovalne račune, ker se jim računi pri KDD zapirajo. Čeprav v četrtem odstavku 48. člena zakona o nematerializiranih vrednostnih papirjih piše, da letni strošek vodenja računa in nadomestila za vzdrževanje stanja na računu ne smejo presegati 0,5 odstotka povprečne vrednosti papirjev na njem, pa so v nekaterih borznoposredniških družbah ti stroški nesorazmerno visoki.

Ena od bank tako človeku z delnicami v vrednosti 50 evrov za odprtje in enoletno upravljanje računa zaračuna 24 centov, neka borznoposredniška družba pa 37 evrov. »Taki razkoraki so in to hočemo preprečiti,« je dejal Mesec.

Po besedah pomočnika direktorja ATVP Primoža Pinoze morajo borznoposredniške družbe in banke izpolnjevati še zahteve iz množice drugih zakonov, katerih namen je zagotovitev kakovosti storitev za stranke in varnost njihovega premoženja. »Seveda to stane,« je dejal in dodal še, da se borznoposredniškim družbam izplača voditi le trgovalne račune, na katerih je najmanj 5000 evrov premoženja. S tem je razjezil poslance tako opozicije kot koalicije.

»Če teh storitev ne morejo izvajati v okviru zakona, naj jih pač ne izvajajo,« je menil Mesec. ATVP je očital, da je na strani borznoposredniških družb in jim dopusti ozko branje zakona, da lahko odirajo državljane, ki morajo do konca leta odpreti trgovalne račune.

»Nenavadno je, da ATVP nastopa v funkciji odvetnika borznoposredniških družb,« se je začudil tudi Uroš Prikl (Desus). Sam je prepričan, da je zgornja meja stroškov vodenja trgovalnega računa v zakonu povsem jasno zapisana, kljub temu pa sprejetje avtentične razlage podpira. »Verjamem, da borznoposredniške družbe ne bodo obubožale in shirale,« je dejal.

Tudi Janko Veber (SD) je menil, da je zakonska določba povsem jasna. »A očitno se ji poskuša z nekimi lastnimi razlagami izogniti, zato je DZ tisti, ki lahko reče, kako je treba nekaj razumeti,« je pojasnil svojo podporo sprejetju avtentične razlage. »Ni prav, da se na male varčevalce prenesejo vsi stroški,« je še dejal Veber, ki bi od regulatorja pričakoval, da se bo zavzel za spoštovanje zakonodaje.

Oster do predstavnikov ATVP je bil tudi Jani Möderndorfer (SMC). »Z velikim zanimanjem bom spremljal, kje bo vaša naslednja služba,« je dejal.

Člani odbora so tako soglasno podprli predlog avtentične razlage četrtega odstavka 48. člena zakona, s katero se bo zagotovila popolna jasnost določbe o stroških upravljanja trgovalnega računa. DZ jo bo obravnaval na novembrski seji.