Poslovne težave so lahko naložbena priložnost

Vroča delnica: Teva je zaradi prevzemov prezadolžena, a to ne pomeni, da razmer ne zmore sanirati.

Objavljeno
11. avgust 2017 19.15
Izidor Jerman, Alta Invest
Izidor Jerman, Alta Invest
Teva Pharmaceuticals Industries je največji globalni generični proizvajalec zdravil na svetu s sedežem v Izraelu in z letno prodajo 21,5 milijarde evrov. Tisti, ki podrobneje spremljate kapitalske trge, ste v zadnjih nekaj tednih lahko opazili, da je družba zašla v težave, kar se je pokazalo v polovico manjši tržni vrednosti. Če ponavadi priporočam nakup delnic, katerih podjetja dosegajo nadpovprečno rast prihodkov in dobička, bom tokrat stvari obrnil in priporočil podjetje, ki je v težavah, z ne povsem jasnim izhodom iz krize. Prav zato namreč pogumnim vlagateljem srednjeročno lahko prinese nadpovprečne donose.

Teva je farmacevtsko podjetje, ki je v zadnjih dveh desetletjih dosegalo nadpovprečne rasti tako prodaje kot tudi čistega dobička. Rast je bila kombinacija lastnega razvoja in prevzemnih aktivnosti. Strategija prevzemov je temeljila na prevzemanju manjših in srednjih generičnih proizvajalcev v ZDA, Evropi in Južni Ameriki. S tem so povečali prisotnost na največjih svetovnih trgih in počasi, a zanesljivo je podjetje iz lokalnega proizvajalca postalo globalno podjetje. Ne glede na prevzemne aktivnosti so veliko sredstev vlagali v lasten razvoj, tako da so z inovativnim zdravilom copaxone postali eden vodilnih proizvajalcev zdravil za centralni živčni sistem.

Prodaja zdravila copaxone dosega slabo petino celotne prodaje družbe, s čimer je to zdravilo daleč najbolj dobičkonosno. Zaradi poteka patentne zaščite najbolj prodajanemu zdravilu se je družba znašla v težkem položaju in je potencialno izgubo prihodkov poskušala nadomestiti s prevzemom največjega konkurenta, ameriškega generičnega velikana Mylan. Prevzem, vreden 35 milijard evrov, ni uspel in Teva se je osredotočila na novo tarčo, generični del farmacevtskega velikana Allergan. Sredi leta 2016 so za 37 milijard evrov uspešno končali nakup in tako postali največji svetovni proizvajalec generičnih zdravil. Nakup je bil financiran z lastnimi sredstvi, zadolžitvijo, del nakupa pa je predstavljal kapitalski delež Allergana (deset odstotkov) v Tevi. Največji delež je predstavljal dolžniški del v višini slabih 25 milijard evrov in se je v bilancah povzpel na slabih 34 milijard evrov.

V zadnjih dveh letih se je trg generičnih zdravil močno spremenil, saj so zdravstvene zavarovalnice s pritiski zniževale cene generičnih zdravil in marže proizvajalcev so se začele zniževati. Dodatno so cene zniževali generični proizvajalci sami zaradi boja za tržne deleže. Spremenjene razmere na trgu so dodobra premešale karte, največje težave pa imajo družbe, ki nimajo zadostnega obsega poslovanja, in družbe, ki so zaradi prevzemov preveč zadolžene in zaradi nižjih marž in upada prodaje dolg ni več vzdržen. Ena takšnih je tudi Teva, katere dolg je kljub varčevalnim ukrepom postal nevzdržen. Posledično je cena delnice v nekaj dneh izgubila skoraj polovico vrednosti. Od sredine leta 2015 pa več kot 75 odstotkov.

In kako naprej? Družba bo zaradi bremena dolga prisiljena odprodajati določena sredstva, da bo postal dolgoročno vzdržen. Ker je Teva ponos izraelskega gospodarstva, bosta tako družba kot država naredili vse, kar je v njuni moči, da se situacija reši. Ker je kapital pregovorno plaha ptica, se v kriznih situacijah velikokrat pretirava in obstoječi vlagatelji prodajajo delnice ne glede na realizirano izgubo. To se je v zadnjem tednu dogajalo z delnicami Teve. Večina analitikov je znižala ciljno ceno s priporočilom drži ali prodaj. Ne glede na to pa je ciljna cena skoraj 60 odstotkov nad trenutno tržno, tako da je za pogumnejše vlagatelje mogoče pravi trenutek za špekulativen nakup, kajti nagrada je lahko bogata. Kljub težavam družba še vedno ustvari 21 milijard evrov prihodkov in 2,5 milijarde evrov čistega dobička.