Pošta prevzema dohodnino, ugovori do 3. maja

Pismonoše bodo od ponedeljka raznašali informativne izračune dohodnine za 2016. V prvem svežnju jih je približno milijon.

Objavljeno
30. marec 2017 22.10
Poštar s kolesom na Njegoševi cesti v Ljubljani, 3.aprila 2013.
Katarina Fidermuc
Katarina Fidermuc

Ljubljana – Prvi sveženj informativnih izračunov dohodnine za leto 2016 bo Pošta Slovenije danes začela prevzemati od tiskarja, družbe KRO Medvode. V njem je okoli milijon ovojnic z oznako davčne tajnosti. Pismonoše jih bodo naslovnikom začeli prinašati v ponedeljek.

Na vseh ovojnicah iz prvega svežnja je kot datum, ko jih je finančna uprava odpremila, natisnjen 31. marec 2017, zato za vse, ki jim ne bodo ugovarjali, veljajo tudi drugi vnaprej določeni roki. »Glede na datum odpreme se bo rok za ugovor iztekel 3. maja, rok za plačilo premalo plačane dohodnine je 2. junij, preplačila dohodnine pa bomo zavezancem na transakcijske račune nakazali najpozneje 1. junija 2017,« v imenu finančne uprave pojasnjuje Stojan Glavač iz službe za obveščanje javnosti.

Za zavezance, ki bodo oddali ugovore zoper informativni izračun, vnaprej določena datuma za vračilo in doplačilo ne bosta veljala – finančna uprava jim bo po ugovoru izdala odločbo, pri teh pa se rok za vračilo in doplačilo izteče v 30 dneh. Drugi sveženj izračunov načrtujejo konec maja.

Tako kot lani

»V logističnem smislu bo izdajanje informativnih izračunov letos potekalo enako kot lani,« dodaja sogovornik. To med drugim pomeni, da v prvem svežnju tudi tokrat ne bo naslovnikov, ki so že lani med letom prek delodajalca uveljavljali olajšavo za vzdrževanega družinskega člana (VDČ) ali pa so do 6. februarja letos oddali vlogo, s katero so finančni upravi sporočili, naj jo upošteva v informativnem izračunu dohodnine.

V prvem svežnju zanesljivo tudi ne bo ovojnic za zavezance s katastrskim dohodkom in z dohodki iz dejavnosti, saj za te davčne vire finančna uprava najprej izda odločbe, ki jih pozneje upošteva v informativnih izračunih.

Od ponedeljka bo mogoče na finančnih uradih in prek spletne strani finančne uprave preveriti, ali so že sestavili informativni izračun za določeno davčno številko, danes in jutri pa ti podatki še ne bodo dosegljivi. Zavezanci, ki imajo digitalno potrdilo, si lahko informativne izračune ogledajo tudi prek sistema eDavki, a informativni izračun bodo dobili tudi na papirju.

Finančna uprava bo pri obračunu z letom 2016 informativne izračune dohodnine drugič po vrsti sestavila za vse zavezance z dohodki, ki štejejo v letno dohodninsko osnovo, ne glede na znesek: to je prvič naredila lani in zato za leto 2015 izdala 55 odstotkov več informativnih izračunov kot za leto 2014.

 

Pred tem jih ni pripravljala za letne bruto dohodke, ki niso presegli neobdavčenih zneskov. Novi pristop je posledica sprememb in dopolnitev zakona o davčnem postopku, ki so začele veljati 1. januarja 2016. Zaradi novih pravil je za leto 2015 razposlala 457.537 informativnih izračunov več kot leto prej (glej podatke v tabeli), največ upokojencem, ki dohodnine niti ne doplačajo niti ne dobijo vračila.

Žrtve novega sistema

V finančni upravi, kjer zdaj vsestransko ocenjujejo davčno leto 2016, v povezavi z informativnimi izračuni za vse zavezance brez izjeme glede na višino dohodkov izpostavljajo otroke, ki po pokojnem roditelju prejemajo družinsko pokojnino, hkrati pa pri drugem zavezancu štejejo za vzdrževanega družinskega člana.

Po davčni statistiki o letu 2016 so se ti otroci uvrstili v povečano skupino zavezancev, ki so morali doplačati dohodnino, ugotavljajo v finančni upravi: »V tem segmentu zavezancev smo prejeli več pripomb zaradi informativnih izračunov z doplačili za otroke, ki prejemajo družinske pokojnine po pokojnem staršu in so bili, kot v letih pred tem, hkrati tudi vzdrževani družinski člani pri drugem zavezancu. Ker zavezanec, ki je hkrati vzdrževan družinski član, ni upravičen do splošne olajšave, so otroci z družinsko pokojnino praviloma prejeli informativni izračun z doplačilom.«

Dokler informativnih izračunov finančna uprava zanje ni sestavljala, kar je omogočal 268. člen zakona o davčnem postopku, saj njihovi letni dohodki pač niso presegli olajšave, ki jim je pripadala, splošna olajšava za te otroke tudi ni bila pomembna, ker svojih napovedi tudi niso oddajali.

Hkrati po zakonu o dohodnini še vedno velja, da pri vzdrževanih družinskih članih, ki imajo urejen status dijaka ali študenta, nekateri lastni dohodki ne znižujejo olajšave, ki pripada njihovim skrbnikom: takšni dohodki so družinska pokojnina, izplačila prek študentskega servisa, štipendije in dohodki, ki so iz dohodnine izvzeti v 22. in 29. členu zakona o tej dajatvi na osebne dohodke.

Razen omenjenih dohodkov, ki štejejo za izjemo, lastni dohodki polnoletnega vzdrževanega družinskega člana torej znižujejo olajšavo, ki zanj pripada njegovemu skrbniku: ta bo pri odmeri za leto 2016 ostal brez olajšave za VDČ, ki ima več kot 2.436,92 evra lastnih dohodkov.

Otroci do 18. leta starosti so lahko vzdrževani družinski člani brez omejitev – za vsak obdavčljiv dohodek pa zdaj od finančne uprave dobijo informativni izračun dohodnine tako kot vsi drugi zavezanci. Do leta 2015 so morali za napovedi poskrbeti starši mladoletnih otrok.

Finančna uprava je lani zbrala 2,083 milijarde evrov dohodnine, kar je 4,7 odstotka več kot leta 2015 in celo 8,5 odstotka več kot leta 2014. Lani je njen delež v javnofinančnih prihodkih dosegel 14,3 odstotka. Dohodnino si delijo državni proračun in občinske blagajne, ki jim pripada okoli 54 odstotkov dajatve. V skupni znesek zbrane dohodnine so vključene tudi dividende, obresti, najemnine in dobički iz prodaje kapitala, ki pa ne štejejo v letno dohodninsko osnovo.