Potrjena nižja stopnja za poslovne nepremičnine

Poslanci so potrdili tudi izenačitev davčne stopnje za rezidenčna in nerezidenčna stanovanja.

Objavljeno
27. marec 2014 13.32
Posodobljeno
27. marec 2014 13.32
pr SONCNA ELEKTRARNA BTC
Je. G., Pi. K., Delo.si, An. B., notranja politika
Je. G., Pi. K., Delo.si, An. B., notranja politika

Ljubljana - Koalicija je nepričakovano predlagala nov amandma k dopolnjenemu predlogu o spremembah zakona na nepremičnine, ki ga je danes obravnaval državni zbor in z 51 glasovi za in nobenemu proti tudi potrdil. Poslanci so potrdili tudi izenačitev davčne stopnje za rezidenčna in nerezidenčna stanovanja ter nove roke.

V njem predlagajo, da se za poslovne in industrijske nepremičnine uvede davčna osnova 0,59 %, razen za energetske nepremičnine, za katere že velja 0,40 % davčna osnova.

Za poslovne in industrijske nepremičnine zakon sicer predvideva 0,75-odstotno davčno osnovo.

To sledi predlogu, ki ga je pred časom omenil minister za gospodarstvo Metod Dragonja, ko je govoril o nižanju davčnih stopenj za mala in srednja podjetja.

Kot cilj amandmaja PS, SD, DL in Desus navajajo razbremenitev gospodarstva, na kar vlado že dolgo opozarjajo gospodarstveniki in obrtniki. Ti so včeraj ob obisku ministra Dragonje že napovedali proteste, če se stopnja nepremičninskega davka za gospodarske objekte ne bo znižala.

Predlog koalicije za OZS ni sprejemljiv

A kot so sporočili danes popoldne, predlagana koalicijska sprememba ni dovolj, saj gospodarstvo ne prenese novih obremenitev. »Predlog koalicijskih strank za 0,59-odstotno davčno stopnjo na poslovne nepremičnine za OZS ni sprejemljiv. OZS vztraja pri 0,30-odstotni davčni stopnji na poslovne nepremičnine,« so zapisali. 

»Malo gospodarstvo namreč v tem trenutku ne prenese nobenih novih obremenitev. Če bo obveljala višja davčna stopnja, bodo številni obrtniki in podjetniki primorani zapreti svoja podjetja ali obratovalnice in bodo začeli delati na črno,« opozarja Branko Meh, predsednik UO OZS.

GZS zadovoljna, a opozarja na energetski in hotelirski sektor

Obratno menijo v Gospodarski zbornici Slovenije (GZS), kjer pozdravljajo znižanje stopnje obdavčitve poslovnih nepremičnin na 0,59 odstotka. Kot je za Delo povedala Alenka Avberšek, je to celo za kanček pod ravnjo 0,60 odstotka, ki so jo predlagali v GZS ob pripravi zakona.

Kljub temu pa niso zadovoljni z obdavčitvijo poslovnih nepremičnin v sektorjih hotelirstva in energetike. Kot je opozorila davek v teh dveh sektorjih predstavlja od 2 do 18 odstotka ustvarjenega prihodka družb med tem ko v ostalih sektorjih predstavlja okoli 0,02 do 0,5 odstotka. »Nepremičnine v teh dveh sektorjih so vrednotene po metodologiji, ki je potrebna temeljite strokovne revizije. Na tej zahtevi bomo vztrajali, ker je napaka nedopustna,« je še dejala. 

32 milijonov evrov manj za proračun

Državna sekretarka na finančnem ministrstvu Mateja Vraničar je pojasnila, da koalicijski amandma, ki znižuje stopnjo davka za gospodarske objekte, pomeni 32 milijonov evrov manj v letošnjem proračunskem letu. Vlada je sicer iz tega naslova letos nameravala pobrati 177 milijonov evrov, če bodo poslanci potrdili amandma PS pa jih bo torej le 145 milijonov evrov.

SDS je danes z amandmajem sicer znova predlagala ničelno stopnjo davka za vse poslovne, industrijske, kmetijske objekte in zemljišča. Njihov predlog je sicer v začetku tedna že zavrnil matični odbor za finance in monetarno politiko, danes pa tudi državni zbor.

V proceduro sta še dva svoja amandmaja vložili SLS in NSi, ki pa so jih poslanci zavrnili.

Koalicija pa je, kot je znano že dlje časa, danes državnem zboru predlagala tudi izenačitev davčne stopnje na 0,15 odstotka za rezidenčna in nerezidenčna stanovanja ter zamik rokov za popravo podatkov ter pošiljanje odločb o odmeri davka. Poslanci so spremembo z 49 glasovi tudi potrdili. Opozicijski poslanci so glasovanje obstruirali.

Lastniki bodo tako imeli mesec dni več časa za urejanje podatkov. Rok za izdajo davčnih odločb se zamika za poldrugi mesec, na 15. julij, s čimer se premikajo tudi roki za plačilo davka v letošnjem letu.