Pred davčnim obračunom razmislek o obdavčitvi

Prek davčnega obračuna je mogoče finančni upravi priglasiti prehod na pavšalno obdavčitev ali jo opustiti.

Objavljeno
23. februar 2015 20.26
iza*Dohodnina
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Katarina Fidermuc, gospodarstvo

Ljubljana – Tudi podjetniki in gospodarske družbe, ki so izbrali obdavčitev po normiranih odhodkih, bodo davčne obračune za leto 2014 oddali do 31. marca. V obdobju po lanskih obračunih za leto 2013 so začele veljati nove, ugodnejše določbe o tej obliki obdavčitve.

Iz pavšalne v običajno obdavčitev ali iz nje

 

Obdavčitev po normiranih odhodkih, tako imenovano pavšalno obdavčitev, imajo pravico izbrati tako podjetniki, ki so zavezani zakonu o dohodnini, kakor gospodarske družbe, za katere velja obdavčitev po zakonu o davku od dohodkov pravnih oseb. Po spremembah in dopolnitvah obeh predpisov znašajo od 1. januarja letos priznani normirani odhodki 80 odstotkov prihodkov – pred tem so bili 70-odstotni. Davčna osnova se je tako znižala na 20 odstotkov prihodkov. Prihodek zavezanca je bil sprva omejen na največ 50 tisoč evrov, zdaj pa smejo ti seči tudi od 50 tisoč do 100 tisoč evrov, če ima pri sebi vsaj eno zaposleno osebo za polni delovni čas.

Nova statistika, ki bo pokazala, ali so ugodnejše zakonske določbe pri podjetnikih povečale zanimanje za pavšalno obdavčitve, bodo po pojasnilih finančne uprave na voljo po davčnih obračunih za leto 2014, za katere se bo rok iztekel 31. marca. »Sprememba načina obdavčitve pri zavezancu, ki redno posluje, med letom ni možna. Znotraj koledarskega leta mora ostati način ugotavljanja davčne osnove od dohodka iz dejavnosti nespremenjen,« poudarjajo v generalnem finančnem uradu.

Šele z davčnim obračunom za leto 2014 se bodo torej lahko zavezanc, ki se zdaj ravnajo po dejanskih prihodkih in odhodkih, na novo odločili, ali bodo za leto 2015 raje izbrali obdavčitev z normiranimi odhodki. Prav tako bo davčni obračun za leto 2014 priložnost, da zavezanec opusti normirane odhodke in se v davčnem letu 2015 vrne k dejanskih prihodkom in odhodkom.

»Zavezanec z dejavnostjo opravi priglasitev ugotavljanja davčne osnove z upoštevanjem normiranih odhodkov v okviru davčnega obračuna akontacije dohodnine in dohodnine od dohodka iz dejavnosti. Gospodarske družbe opravijo priglasitev pavšalne obdavčitve v davčnem obračunu davka od dohodkov pravnih oseb,« pojasnjujejo v generalnem finančnem uradu.

Za nižjo akontacijo čim prej

Po 1. januarju, odkar so priznani normirani odhodki višji in davčna osnova tako nižja, nekateri zavezanci ugotavljajo, da bo nižja tudi akontacija davka, ki ga bodo plačevali med letom 2015. Zanima jih, ali je mogoče mesečni obrok znižati še pred davčnim obračunom za leto 2014. »V tem času še nimamo podatkov o vlogah za znižanje letne akontacije v letu 2015. Več vlog pričakujemo po izteku roka za davčne obračune za leto 2014, ki se izteče 31. marca 2015,« ugotavljajo v finančni upravi.

Akontacije ni mogoče znižati le zaradi novega odstotka priznanih, normiranih odhodkov v letu 2015, poudarjajo v finančni upravi: »Zavezanec mora z vlogo za znižanje akontacije dokazovati tudi druge vzroke za znižanje davčne osnove oziroma prihodkov.« Po pojasnilih generalnega finančnega urada, lahko torej davčni zavezanci kadarkoli med davčnim obdobjem oddajo vlogo za znižanje letne akontacije: »Ker pa odločitev davčnega organa vpliva le še na preostali del obrokov akontacije, je smiseln vlogo oddati čimprej, ko zavezanec ugotovi, da izpolnjujejo pogoje.«

Vlogo za nižjo akontacijo davka iz pavšalne obdavčitve je torej mogoče oddati še pred iztekom roka za davčni obračun, ki se za leto 2014 izteče v torek, 31. marca 2015. »Davčni zavezanec pravna oseba vloži zahtevo najmanj trideset dni pred dospelostjo obroka akontacije. Zahtevi priloži davčni obračun za tekoče davčno obdobje, oceno davčne osnove za tekoče leto ter podatke, ki dokazujejo spremembo ocene davčne osnove,« pojasnjujejo v finančni upravi. Ta mora o zahtevi zavezanca odločiti v petnajstih dneh.

Ob tem v generalnem finančnem uradu poudarjajo, da bo finančna uprava novi znesek akontacije, ki bo temeljil na ocenjeni davčni osnovi, upošteva le pri preostalih obrokov akontacije, ki bodo dospeli v plačilo po odločitvi o zahtevi zavezanca: »Že plačani obroki se praviloma ne poračunajo. Izjema je le obrok, ki dospe v plačilo po tridesetem dnevu od vložitve zahteve za nižjo akontacije.«

Podobna ureditev kot pri pravnih osebah velja tudi za zavezance fizične osebe, ki po zakonu o dohodnini v davčnem obračunu ugotavljajo davčno osnovo od dohodka iz dejavnosti, dodajajo v finančni upravi: »Če je novi znesek akontacije nižji, se obroki predhodne akontacije, ki bodo dospeli v plačilo, sorazmerno zmanjšajo.« Za pavšalno obdavčitev se je do 23. aprila 2014 po podatkih finančne uprave odločilo 15.703 fizičnih oseb z dejavnostjo in le malo, okoli 270 gospodarskih družb.