Predplačniške kartice: brez članarine, a s stroški za pologe

Glavna prednost predplačniških kartic je varnost, predvsem pri nakupih po spletu in telefonu pa tudi na drugih prodajnih mestih.

Objavljeno
28. februar 2014 15.59
Posodobljeno
03. marec 2014 08.00
Milka Bizovičar, gospodarstvo
Milka Bizovičar, gospodarstvo
V Sloveniji vsako leto približno 100.000 uporabnikov opravi več kot 600.000 elektronskih nakupov s Prepaidovo ali Mastercardovo predplačniško kartico, navajajo v podjetju Mc2, ki pri nas skrbi za distribucijo teh kartic.

»Nakupi so opravljeni večinoma v tujini, saj slovenski trgovci še niso začeli izkoriščati varnosti, ki jih predplačniške kartice omogočajo uporabnikom pri plačevanju po spletu. Po naši oceni je to tudi glavni vzrok, da v Sloveniji več kot polovica rednih uporabnikov spleta še nima nakupovalne izkušnje,« ugotavlja direktor podjetja Mc2 Igor Bernot.

Po projekcijah Mastercarda bo s predplačniškimi karticami leta 2017 opravljenih že za 822 milijard dolarjev prometa, to je 22-odstotna rast v primerjavi z letom 2010.

Glavna prednost predplačniških kartic je varnost, predvsem pri nakupih po spletu in telefonu pa tudi na drugih prodajnih mestih, saj uporabnik lahko z njo potroši le toliko denarja, kot ga je naložil nanjo. Pri treh ponudnikih smo preverili pogoje in stroške uporabe.

Omejitve in pogoji

Najdlje so na slovenskem trgu kartice Paysafecard, ki jih je mogoče kupiti na poobleščenih prodajnih mestih po Sloveniji in v tujini ali na spletu oziroma po telefonu. Te kartice lahko polnimo samo enkrat, in sicer za vnaprej določeno nominalno vrednost, največ za 100 evrov. Vsakič je treba plačati strošek aktivacije, ki je en evro. Enkratna polnitev je mogoča tudi na Mastercardovi SmartPayCard Simple, ki je v obliki klasične plačilne kartice in jo dobimo skupaj s kodo PIN. Ob polnitvi – najvišji znesek je 250 evrov – se plača strošek aktivacije v višini dva ali tri evre, poleg tega še strošek polnitve, ki znaša najmanj en evro in največ devet evrov, odvisno od prodajnega kanala in višine polnitve. Nadgranja te kartice je SmartPayCard Premium, ki jo po Bernotovih besedah lahko polnimo večkrat, in sicer za največ 15.000 evrov. Aktivacija stane deset evrov, strošek polnitve pa je do šest evrov. Kartica omogoča tudi dvigovanje gotovine, za kar imetnik plača 1,50 evra provizije, če storitev opravi v EU, v tretjih državah pa najmanj dva evra.

Različni pogoji, drugačni stroški

V Hypo banki so izdali predplačniško Mastercardovo kartico z motivom evropskega košarkarskega prvenstva, ki ni vezana na račun stranke, velja pa tri leta. Skupna vrednost dobroimetja je lahko največ 5000 evrov. Nadomestilo za polnjenje – izvesti ga je mogoče na banki ali spletu − znaša od 1,50 do 22 evrov oziroma 1,35 odstotka vrednosti, strošek dviga na bankomatu je 3,50 evra. S kartico je mogoče plačevati na vseh prodajnih mestih, kjer sprejemajo Mastercardove kartice.

Od junija 2012 izdajajo predplačniško kartico Visa v NKBM. Do zdaj so prodali več tisoč kartic, iz leta v leto pa dosegajo hitro rast. Stranke te banke lahko kartico naročijo na spletni banki, bančnem okencu in izbranih poštah, nekomitenti pa le na bančnem okencu, kjer morajo ob pridobitvi predložiti veljaven osebni dokument – enako velja pri Hypu. Za izdajo kartice v fizični obliki je treba plačati devet evrov, cena virtualne predplačniške kartice je pet evrov. Vrednost polnjenja ni omejena, opraviti ga je mogoče na spletni banki in kjer koli, kjer je mogoče plačati plačilni nalog. Na kartici je navedeno uporabnikovo ime – enako kot pri klasični kartici z odloženim plačilom. Enak je tudi strošek dviga gotovine na bankomatu – torej brezplačen na bankomatih banke izdajateljice, na bankomatih drugih bank v državi in v evrskem območju je 0,48 evra, v tretjih državah pa 2,75 evra.