Prenos delnic s KDD bo možen vsaj do aprila

Sodni depozit za delnice naj bi vodilo okrožno sodišče v Murski Soboti.

Objavljeno
06. januar 2017 18.22
Ljubljana 30.11.2012 - Borzni zvonec na ljubljanski borzi.foto:Blaz Samec/DELO
Maja Grgič, D. Vi.
Maja Grgič, D. Vi.

Ljubljana – Pri KDD je še okoli 118.000 ukinjenih registrskih računov, ki se po novem imenujejo prehodni, na katerih je še za sto milijonov evrov premoženja. Lastniki bodo do delnic s teh računov lahko dostopali vse do njihovega prenosa na sodni depozit, ki naj bi se začel šele aprila. Pri tem pa ostaja nedorečeno, kdo bo kril stroške tega prenosa – delničarji ali KDD.

Čeprav je zakon dematerializiranih papirjih s 1. januarjem letos ukinil registrske račune pri KDD, lahko lastniki te delnice še prenesejo bodisi na trgovalni ali smetarski račun bodisi jih prodajo, in sicer vse do njihovega prenosa na sodni depozit. Ker so na približno 100.000 ukinjenih registrskih računih delnice, vredne manj kakor 100 evrov, je pričakovati, da bo na sodišču ali smetarskem računu pristala večina od preostalih delnic.

Na KDD pojasnjujejo, da bo za vsak prenos na sodni depozit treba imeti sklep sodišča, pri tem pa si bo KDD prizadeval, da bi predloge oblikoval »paketno« in tako povečal učinkovitost in zmanjšal stroške.

Merila za prenos

Za prenos je KDD pripravil kriterije: Po njih se bodo prej prenašale delnice v lasti pravnih kot fizičnih oseb, prej se bodo prenašali portfelji manjše vrednosti, prej bodo na sodišču pristali neobremenjeni kot obremenjeni vrednostni papirji, prej bodo prenešene delnice izdajateljev, kjer je delež neprenesenih vrednostnih papirjev v izdaji večji in prej bodo prenesli delnice pasivnih imetnikov oziroma izdajateljev kot aktivnih.

Ti kriteriji niso dokončni, saj mora z njim soglašati še Agencija za trg vrednostnih papirjev (ATVP). Ta pravi, da mora pred izdajo soglasja pridobiti še mnenje Banke Slovenije, po naših informacijah pa ATVP do kriterijev menda nima zadržkov.

Delnice bodo šle na sodišče v Mursko Soboto

A kot je razumeti vrhovno sodišče, prenosov pred aprilom ni pričakovati. Do takrat naj bi bila pripravljena programska rešitev za prenos delnic na sodni depozit. Za reševanje teh zadev naj bi bilo po pojasnilu vrhovnega sodišča pristojno le eno sodišče, in to okrožno sodišče v Murski Soboti. »Selitev te pristojnosti ne eno od sodišč izven prestolnice v regijo, kjer so zaposlitvene možnosti slabše, je bila v sodstvu sprejeta načrtno, tudi v smislu decentralizacije poslovanja,« pravijo.

Da bo mogoče predloge za sodni depozit vlagati skupinsko in da bodo lahko o predlogih odločali tudi sodniški pomočniki, ministrstvi za pravosodje in za finance že pripravljata zakonodajne spremembe. Na Vrhovnem sodišču pa opozarjajo, da bodo postopki vodenja sodnih depozitov za delnice sodišču povzročili dodatne stroške, ki so ocenjeni na 650.000 evrov.

Bodo stroške pologa plačali delničarji?

Še vedno pa ni povsem dorečeno, kdo bo plačal stroške pologa na sodni depozit, kar bo na koncu najbrž odločitev sodišča. KDD meni, da bi stroški postopka morali bremeniti imetnike, ki niso izpolnili svoje obveznosti prenesti vrednostne papirje na račune pri članih KDD ali jih opustiti. Na ministrstvu za finance pa pojasnjujejo, da je položitev brezplačna, če se opravi z registrskega računa fizične osebe, če vrednost vseh nematerializiranih vrednostnih papirjev ne presega 100 evrov, če nobena od delnic ni uvrščena v trgovanje na organiziranem trgu in če lastnik od 1. januarja 2014 ni prejel dividend. »Upniku, v dobro katerega bo položitev pri sodišču izvedena, bo, razen v primerih, ko je položitev brezplačna, stroške položitve odmerilo sodišče,« pravijo na ministrstvu. Vsi, ki delnice še imajo pri KDD in jih zaradi nizke vrednosti ne bodo prenesli ali prodali, se lahko omenjenim stroškom sodišča izognejo tudi s prenosom delnic na smetarski račun pri KDD.

Banke in borzno posredniške hiše delnice z ukinjenih registrskih računov še sprejemajo, vendar so mnogi zaradi sprejete avtentične razlage o zakonski omejitvi stroškov na 0,5 odstotka povprečne vrednosti delnic, določili minimalno vrednost delnic. Za obdobje pred sprejetjem te avtentične razlage pa morajo banke in borzno-posredniške hiše po naših informacijah že oblikovati rezervacije, kar bo poslabšalo njihov poslovni rezultat. V Iliriki to priznavajo, v Alti Invest pa pravijo, da takšnih rezervacij niso oblikovali.

Stop za VZMD Delniško oporo

Prenos delnic na skrbniške račune v okviru Delniške opore ponuja tudi Vseslovensko združenje malih delničarjev (VZMD), a vlada želi s pravkar sprejetim predlogom novele zakona o trgu finančnih instrumentov temu narediti konec. Po novem predlogu, ki ga podpira tudi ATVP, bi lahko hrambo in vodenje finančnih instrumentov za račun strank opravljala le oseba, ki ima za to potrebno dovoljenje in je torej pod nazorom agencije.

V VZMD so že napovedali, da bodo storili vse, da do takšnih zakonskih sprememb ne bo prišlo. Dodali so, da so bili fiduciarni računi v Sloveniji uvedeni šele pred dobrimi desetimi leti, ko so si to tuji vlagatelji zaželeli tovrstnega načina imetništva. Sedaj, ko želi VZMD ta instrument uporabiti v korist malih delničarjev, pa želi ATVP to zatreti, še pravijo.