Prodaja NLB se zamika v pomlad

Članica uprave Anja Strojin Štampar zanika razhajanja glede privatizacije banke.

Objavljeno
27. september 2016 18.39
Nova Ljubljanska banka - NLB d.d.. Ljubljana, Slovenija 4.avgusta 2016. [Nova Ljubljanska banka - NLB d.d.,banke]
Maja Grgič, Miha Jenko
Maja Grgič, Miha Jenko

Ljubljana – Namige, da naj bi šlo v ozadju domnevnih nesoglasij med članico uprave Slovenskega državnega holdinga (SDH) Anjo Strojin Štampar in predsednico uprave Lidio Glavina tudi za različna stališča glede prodaje NLB, na SDH zanikajo. Zatrjujejo, da cilj – prodati banko do konca leta 2017 – ostaja nespremenjen.

Kot smo v Delu razkrili včeraj, med Strojin Štamparjevo in nadzorniki SDH potekajo pogovori o njenem morebitnem odstopu. Nadzorni svet naj bi se za to zavzemal zaradi napetosti, do katerih da prihaja med tremi članicami uprave, čeprav tako Strojin Štamparjeva kot na SDH pravijo, da teh nesoglasij ni.

Kopja naj bi se lomila tudi okoli privatizacije NLB, ker da želi Glavina prevzeti področje privatizacije NLB, za kar je bila doslej zadolžena Strojin Štamparjeva. Ta pojasnjuje, da ne gre za spor, ampak da so se v upravi dogovorili, da bo Glavina prevzela področje privatizacije, Strojin Štamparjeva pa del upravljanja podjetij, za kar je zdaj zadolžena tretja članica Nada Drobne Popovič.

Priprava na prodajo se nadaljuje

Strojin Štamparjeva je tudi zanikala, da bi se ustavile aktivnosti za prodajo NLB: »Pripravljalne aktivnosti za prodajo NLB tečejo naprej.« Priznava pa, da so preložili pripravo prospekta in drugih aktivnosti za izvedbo IPO (javne ponudbe delnic), saj so se odločili, da bodo s tem počakali do objave letnih rezultatov za leto 2016, torej do pomladi. Za to so se menda odločili, ker je trenutno glede NLB preveč odprtih vprašan, med drugim se čaka na odločitev ustavnega sodišča o izbrisu delnic in podrejenih obveznic banke, računsko sodišče pregleduje prenos naložb na slabo banko ...

»Priprava na prodajo NLB se nadaljuje skladno z zastavljenimi cilji, da se prodaja zaključi do konca leta 2017. Ker bo odločitev o začetku postopka sprejeta upoštevajoč vse relevantne dejavnike postopka prodaje, vključno z letnimi rezultati banke, se bo tudi časovnica aktivnosti prilagodila temu,« pravijo na SDH.

Finančni svetovalec SDH pri prodaji NLB je Deutsche Bank, ki se, kot je znano, zaradi spornih poslov tudi sama sooča s težavami, zato nas je zanimalo, ali SDH morebiti razmišlja o zamenjavi svetovalca. »Glede sodelovanja finančnega svetovalca pri prodaji NLB ni nobenih sprememb,« odgovarjajo. Pogodba SDH z Deutsche Bank je težka 2,9 milijona evrov, čemur je treba prišteti še do 50.000 evrov stroškov, a bi jo bilo zgolj zaradi padca ugleda družbe najbrž težko prekiniti. 

Slovenija izpolnjuje zaveze

Na ministrstvu za finance so na naši vprašanji, ali načrtujejo kakšne ukrepe za pospešitev zastale privatizacije NLB in če podpirajo možnost, da bi se Slovenija z evropsko komisijo pogajala o podaljšanju roka za izvedbo privatizacije, ki se izteče čez dobro leto, odgovorili, da »postopek prodaje NLB vodi Slovenski državni holding, ki je že pričel s pripravljalnimi dejanji za prodajo banke po metodi IPO. Ministrstvo za finance poudarja, da Slovenija izpolnjuje zaveze, dane evropski komisiji v zvezi s prodajo NLB. Od upravljavca premoženja pričakujemo, da bo postopek prodaje izveden na način, da se bo dosegla maksimalna vrednost vloženih sredstev ter da se bo s tveganji, povezanimi s prodajo, ustrezno upravljalo.«