Proračun: več denarja občinam

Za letos se za zdaj ne bomo na novo zadolževali.

Objavljeno
15. januar 2015 18.38
lvu-BS
Miha Jenko, gospodarstvo
Miha Jenko, gospodarstvo
Ljubljana – Sloveniji se za financiranje državnega proračuna 2015 vsaj za zdaj ne bo treba na novo zadolževati, saj je proračunsko predfinanciranje lani preseglo tri milijarde evrov, obseg zadolževanja za 2015 pa v skladu s sprejetim proračunom znaša 2,7 milijarde evrov, je ugotovila vlada.

Ob predfinanciranju, ki presega za zdaj predvideno zadolževanje, in vključujoč še kupnino od prodaje kapitalskih naložb v višini 33,5 milijona evrov, bo po izvršitvi proračuna 2015 ostal presežek sredstev v višini 386 milijonov evrov, ugotavljajo na ministrstvu za finance. A hkrati priznava, da ni nujno, da bo na koncu res tako: »V primeru rebalansa državnega proračuna za 2015 bo ministrstvo za finance predlagalo spremembo programa financiranja glede na spremenjene potrebe po financiranju izvrševanja državnega proračuna za 2015,« ugotavljajo na MF. In res, glede na to, da bo rebalans 2015 že kmalu pripravljen, vlada ga bo po terminskem načrtu sprejela čez dva tedna, 30. januarja, parlament pa verjetno kak dober mesec kasneje, se lahko potrebe po letošnjem zadolževanju kar kmalu spremenijo.

A ne glede na to, kaj nam bo prinesel bližnji rebalans, se bo Slovenija letos zagotovo spet zadolževala, in sicer za financiranje dela potreb prihodnjega dveletnega obdobja. Največji obseg zadolževanja, ki ga zakon dovoljuje za ta namen v letu 2015, je vsota odplačil glavnic v letih 2016 in 2017, skupno gre za največ pet milijard 524 milijonov evrov. Kakšno bo zares to predfinanciranje, bo odvisno od razmer na finančnih trgih v 2015 in ocene teh razmer v letu 2016. Primarni instrument financiranja državnega proračuna je dolgoročno zadolževanje z izdajo državnih obveznic ter kratkoročno zadolževanje z izdajo zakladnih menic. Če financiranja državnega proračuna zaradi razmer na finančnem trgu ne bo mogoče izvesti na takšen način, bo izdaja državnih vrednostnih papirjev dopolnjena ali nadomeščena z izvedbo alternativnih instrumentov financiranja.

Vlada se je sicer danes ukvarjala tudi s financiranjem občin, reaktivirala je proračunsko postavko dopolnilna sredstva občinam in hkrati sklenila, da se ukrep finančne izravnave občinam uvrsti v veljavni načrt razvojnih programov 2015–2018. Občinam je hkrati iz proračunske rezerve nakazala šest milijonov evrov: tako vsoto bo država občinam nakazovala vsak mesec, vse do dogovora o višini povprečnine za leto 2015 oziroma do njene drugačne določitve z zakonom o izvrševanju proračunov, je še sklenila vlada.