Davčne blagajne obvezne od 1.  oktobra?

MF objavil predlog zakona: obvezne bodo za skoraj vse ponudnike blaga in storitev. Predvidena uporaba od 1. oktobra 2015.

Objavljeno
26. februar 2015 12.35
Posodobljeno
04. marec 2015 09.36
uho/Davčna Blagajna
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Katarina Fidermuc, gospodarstvo

Ministrstvo za finance (MF) je objavilo predlog zakona o davčnih blagajnah, a pod naslovom Predlog zakona o potrjevanju računov. Predlog zakona bo v javni obravnavi do 20. marca in predvideva uvedbo tako imenovanega on-line sistema davčnih blagajn, kakor je v akcijskem načrtu predvidela delovna skupina.

Ogledate si ga lahko na spletni strani ministrstva.

Po predlogu ministrstva bo zakon začel veljati naslednji dan po objavi v uradnem listu, potrjevanje računov pa bo obvezno za račune, izdane od vključno 1. oktobra 2015 dalje.

Izjeme so naštete v zakonu

V 3. členu predloga zakona o potrjevanju računov je določeno: »Zavezanec za izvajanje postopka potrjevanja računov je oseba iz prvega in drugega odstavka 31. člena zakona o davčnem postopku, ki mora izdati račun za dobavo blaga ali storitev za plačilo z gotovino.« Pri tem za zavezanca ne šteje dobavitelj v naslednjih dejavnostih: dobava blaga na krovu zrakoplova med letom in prodaja storitev prek avtomatov.

Po pojasnilih k 3. členu predloga, ki opredeljuje zavezance za obvezno potrjevanje računov, bodo na splošno izvzeti tudi ponudniki blaga in storitev, ki jim računov ni treba izdajati po drugih zakonih: »Iz obveznosti postopka potrjevanja računov pa so avtomatično izvzeti vsi zavezanci, ki skladno z definicijo zavezanca ne izpolnjujejo vseh predpisanih pogojev (niso dolžni izdati računa po ZDDV-1; niso dolžni voditi poslovnih knjig in evidenc; opravljajo delo na podlagi odvisnega pogodbenega razmerja; državni organi in organizacije, organi lokalnih skupnosti ter druge osebe javnega prava v zvezi z dejavnostmi ali transakcijami, ki jih opravljajo kot organ oblasti).«

Za kršitelje začasna prepoved dejavnosti

»Zavezanec bo moral tako ob vsaki dobavi blaga in storitev za plačilo z gotovino izdati račun prek elektronske naprave, ki izpolnjuje predpisane pogoje in omogoča izvedbo postopka potrjevanja računa in ga izročiti kupcu blaga oziroma naročniku storitve. Račun bo dolžan izdati najkasneje ob prejemu gotovine. Kupec blaga oziroma prejemnik storitve pa bo dolžan zadržati račun neposredno po odhodu iz poslovnega prostora in ga na zahtevo predložiti pooblaščeni osebi davčnega organa,« pojasnjujejo predlagatelji zakona o potrjevanju računov.

Kupec bo lahko za vse račune, izdane prek elektronskih naprav, za izdajo računov preveril, ali so bili ti ustrezno prijavljeni davčnemu organu po SMS-sporočilu ali na spletni strani Fursa. Tako bo sistem omogočal dvojno kontrolo izdanih računov, na strani nadzornega organa in kupca.

Za nadzor nad izvajanjem določb tega zakona bo pristojen Furs. »Če bo Furs v postopku nadzora ugotovil, da zavezanec krši določbe o izvajanju postopka potrjevanja računov, mu bo lahko z odločbo prepovedal opravljanje dejavnosti do odprave razlogov za prepoved,« napovedujejo predlagatelji. Pritožba na odločbo ne bo zadržala njegove izvršitve.