Rusija na lestvici OECD v slabši razred

Za zdaj škod ni: Vrednost poslov z Rusi, ki jih je lani zavarovala SID banka je bila skoraj enaka kot predlani.

Objavljeno
10. marec 2015 18.02
Ljiljana Đerić, gospodarstvo
Ljiljana Đerić, gospodarstvo
Ljubljana – SID banka, ki pri zavarovanju poslov naših izvoznikov upošteva klasifikacijo držav OECD, po novem Rusijo razvršča v četrti rizični razred (od sedmih), medtem ko je bila prej v tretjem.

SID banka ima že od začetka ukrajinske krize zavarovanje poslov v Rusiji odprto, vendar ob hkratnem upoštevanju sankcij EU. Kratkoročne terjatve zavarujejo pred komercialnimi in nekomercialnimi tveganji brez posebnih omejitev, pri srednjeročnih izvoznih poslih in investicijah pa se odločajo o zavarovanju glede na specifike posameznih primerov.

Sicer pa SID banka za račun države opravlja tako zavarovanja kratkoročnih izvoznih poslov kot tudi srednjeročnih poslov in izhodnih investicij ter pozavarovanje kratkoročnih obnovljivih poslov oziroma limitov.

Lani je SID banka vsa zavarovanja poslov naših podjetij na ruskem trgu opravila v imenu države in za državni račun. Njihova vrednost je 244,2 milijona evrov; se pravi skoraj enaka kot v letu 2013, ko so zavarovali za 245,8 milijona evrov izvoznih poslov na ruskem trgu.

Kot pravijo v SID banki, lani niso plačali nobene škode iz naslova izvoznih poslov v Rusijo, tudi za zdaj ne obravnavajo nobene škode iz poslov v Rusiji in prav tako ni napovedana nobena škoda, ki bi jo povzročil kak zavarovan posel slovenskega podjetja na ruskem trgu.

Vendar pa dodajajo, da spremljajo politično in gospodarsko dogajanje v svetu, zlasti v državah, ki so ciljni trgi slovenskega gospodarstva. V primerih, kot je Rusija, pozorno spremljajo dogajanje v državi, ukrepe EU in ZN, ocenjujejo tveganja, spremljajo povpraševanje izvoznikov in po potrebi spremenijo ali dopolnijo svoje sklepe.

Na naše vprašanje, ali je v bližnji prihodnosti pričakovati še kakšne spremembe pri zavarovanju poslov v Rusiji, pa v SID banki odgovarjajo, da so »v fazi pozornega spremljanja dogajanja in bodo politiko zavarovanja spreminjali glede na dogodke«.

Slovenska podjetja so prvih enajstih mesecih lani v Rusijo izvozila za 923,7 milijona evrov blaga (v celem letu 2013 za milijardo 18,4 milijona), uvozila pa so ga iz te države za 390 milijonov evrov (v celem letu 2013 za 451,5 milijona).

Sicer pa ruska vlada napoveduje, da se bo gospodarstvo letos še skrčilo, ker se bo še prilagajalo spremenjenim razmeram (cene nafte, sankcije, kriza), v prihodnjem letu pa naj bi se začela gospodarska rast. Vlada namerava letos izvesti vrsto reform, katerih cilj je zagotoviti trajnostno gospodarsko rast.

V nekaterih regijah pa so federalni načrt že nadgradili, denimo v samarski, ki je zanimiva zlasti za naše izvoznike delov za avtomobilsko industrijo.