S & P: Boniteta Slovenije ostaja nespremenjena

Stroški dokapitalizacije se ujemajo z ocenami iz osnovnega scenarija agencije o potrebnem kapitalu za banke do konca 2015.

Objavljeno
15. december 2013 19.30
reu MCGRAWHILL-SANDP/CIVILCHARGES
Lidija Pavlovčič, gospodarstvo
Lidija Pavlovčič, gospodarstvo

Ljubljana - Bonitetna agencija Standard & Poor's je dan po objavi stresnih testov v osmih slovenskih bankah objavila poročilo o vplivu vladne odločitve o dokapitalizaciji bank na bonitetno oceno Slovenije. Odločitev naj ne bi imela takojšnjega vpliva na državni proračun in na boniteto.

Agencija Standard & Poor's (S & P) je v petkovem poročilu zapisala, da glede na metodologijo agencije pri ocenjevanju bonitete držav ne bo spremenila ocene A- za Slovenijo, ki jo je agencija nazadnje objavila 26. julija letos. Ker je odločitev slovenske vlade o dokapitalizaciji bančnega sistema - ta je predvidena v višini 4,8 milijarde evrov - podobna julijskim predpostavkam agencije, vključno z njeno oceno o nadaljnji stabilnosti (stable outlook), ni razloga za spremembo bonitete Slovenije.

Stroški dokapitalizacije, kot je zapisal Standard & Poor's, se ujemajo z ocenami iz osnovnega scenarija agencije o potrebnem kapitalu za banke do konca leta 2015. V agenciji pričakujejo, da se bo slovenski neto javni dolg ustalil pri približno 71 odstotkih BDP v obdobju med letoma 2014 in 2016. Pri tem so izključena jamstva, povezana s tako imenovanim evropskim kriznim skladom EFSF za posojilno pomoč pri reševanju bančnega sistema. Zagotavljanje sredstev za dokapitalizacijo naj bi pokazalo nekatere potencialne obveznosti Slovenije do določenih finančnih institucij, in če pravilno razumemo poročilo, naj bi bilo zato vseh potencialnih obveznosti manj, ker bi bila celotna slika bolj jasna, med drugim tudi o javnem dolgu.

Poročilo o nespremenjeni bonitetni oceni Slovenije po objavi državne pomoči bankam sta podpisala analitika bonitetne agencije Standard & Poor's Kyran A. Curry iz londonske pisarne agencije in Slovenec Marko Mršnik iz madridske pisarne.