Saudi Aramco bo vlagal v Maleziji

Pred delno privatizacijo: kralj Salman bo na azijski turneji iskal tudi kupce delnic.

Objavljeno
27. februar 2017 16.48
Saudi Arabia's King Salman, left, listen to Malaysian Prime Minister Najib Razak during a MOU signing ceremony in Putrajaya, Malaysia, Monday, Feb. 27, 2017. (AP Photo/Vincent Thian)
Damjan Viršek
Damjan Viršek
Ljubljana – Saudi Aramco, največja naftna družba na svetu, bo investiral v rafinerijo v Maleziji. Tudi za načrtovano prodajo petih odstotkov delnic, ki bi lahko bila vredna 100 milijard dolarjev, se v iskanju vlagateljev ozirajo predvsem na Azijo. Med resnimi igralci, kjer bi Saudi Aramco lahko kotiral po letu 2018, je tudi borza v Hongkongu.

Saudova Arabija namerava del svoje naftne družbe privatizirati zato, da bi s prihodki od prodaje delnic lahko financirali postopno okrepitev gospodarskih panog, ki niso povezane s pridobivanjem nafte in zemeljskega plina. Poglabljanje gospodarskih odnosov in nagovarjanje vlagateljev za vstop v Saudi Aramco bo ena glavnih nalog enomesečne azijske turneje, ki jo je saudski kralj Salman v nedeljo začel v Maleziji. Obiskal bo še Indonezijo, Brunei, Japonsko, Kitajsko, Maldive in Jordanijo.

Prvi oprijemljivi posel je bil ponedeljkov podpis pogodbe med Saudi Aramcom in malezijsko naftno družbo Petronas za skupno investicijo v novo rafinerijo. Dogovor je še posebej pomemben zato, ker so še pred mesecem dni mediji poročal, da se Saudi Aramco umika. Nova rafinerija na jugu Malezije naj bi začela obratovati že leta 2019 z letno zmogljivostjo predelave 7,7 milijonov ton nafte. Projekt je vreden 27 milijard dolarjev, brez tujega partnerja, ki bi poleg denarja zagotovil tudi nafto, pa bi se znašel v težavah. Politično posredovanje »na najvišji ravni« je očitno pripomoglo, da se investicija nadaljuje. Saudi Aramco bo sodeloval z vložkom v višini sedem milijard dolarjev, zagotavljal pa bo vsaj polovico nafte, potrebne za predelavo.

Pred obiskom savskega kralja svoja pričakovanja glede prihodnjih poslov z eno najpomembnejših držav na naftnem trgu bolj ali manj odločno sporočajo tudi drugi »igralci«. Borza v Hongkongu si bo prizadevala, da Saudi Aramco kotira pri njih, saj lahko ponudi dober dostop do kitajskih vlagateljev, je v ponedeljek za Reuters povedal Charles Li, izvršni direktor borze.

Prav zanimanje Kitajske, ki je največja uvoznica nafte na svetu in si želi zagotoviti tudi vsaj delen nadzor nad viri črnega zlata, bo po ocenah analitikov ključnega pomena za ceno, ki jo bo dosegla prva prodaja delnic. Saudski princ Mohamed bin Salman, ki velja za pobudnika pridobivanja sredstev za modernizacijo države s prodajo dela naftnega dragulja, je pred nekaj meseci ocenil, da je Saudi Aramco vreden več kot 2000 milijard dolarjev, kar bi pomenilo, da bi pet odstotkov delnic velikana lahko prodali za sto milijard dolarjev. To bi bila največja prva prodaja v zgodovini. Vprašanje pa seveda je, kakšna bo resnično dosežena cena – analitiki, ki so blizu zahodnim investicijskim bankam, so v prejšnjem tednu opozorili, da je Saudi Aramco vreden bistveno manj, morebiti samo četrtino omenjenih vrednosti.

Vsekakor pa se vnema tudi tekma za domicil kotacije – se pravi, katera bo tista mednarodna borza, na kateri bo mogoče z delnico Saudi Aramca trgovati takoj po tem, ko bodo delnice v procesu IPO vplačali veliki vlagatelji. V Aziji ste za to zanimata vsaj še Tokio in Singapur, prav zaradi zaledja na Kitajskem pa Hongkong meni, da ima največ možnosti.