Sava ostala brez delničarskih pravic v Gorenjski banki

V kranjskem holdingu ustanavljajo prodajni konzorcij, DUTB pa bo končno odločitev menda prepustil SDH in Kadu.

Objavljeno
22. marec 2016 08.46
Maja Grgič
Maja Grgič
Ljubljana – Sava bo v Gorenjski banki ostala brez vseh pravic iz delnic, pojasnjujejo v Banki Slovenije. Sava bi namreč po odločbi centralne banke do včeraj morala prodati svoj 37-odstotni delež v Gorenjski banki, a se to še ni zgodilo in kot kaže, se kmalu tudi še ne bo.

Sava je že z izdajo odločbe Banke Slovenije o odvzemu dovoljenja za kvalificiran delež v Gorenjski banki ostala brez glasovalnih pravic, zdaj pa bo še brez ekonomskih, kot so dividende.

V Savi zatrjujejo, da nameravajo delež Gorenjske banke vsekakor prodati, saj je to skladno tudi z njihovim strateškim dezinvestiranjem v okviru načrta finančnega prestrukturiranja v prisilni poravnavi. Kot pravijo, so trenutno v fazi ustanovitve prodajnega konzorcija, ki bo skupaj s Savo prodal večinski delež Gorenjske banke.

A vse kaže, da bo odločitev o tem odvisna tudi od dogovora o odplačnem prenosu terjatev, ki jih ima Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) do Save, na Slovenski državni holding (SDH) in Kapitalsko družbo (Kad). Sava namreč trenutno sploh ne more prosto razpolagati z večino delnic, ki jih ima v Gorenjski banki, saj te pomenijo zavarovanje za njene obveznice. Največja lastnica teh obveznic pa je DUTB, ki pa mora po sklepu vlade kot skupščine obveznice skupaj s 124 milijoni terjatev do Save prenesti na SDH in Kad.

DUTB za prodajo

Na DUTB pravijo, da si kot 6,5-odstotni lastniki Gorenjske banke, največji zastavni upniki in kot lastniki pomembnega deleža obveznic Save prizadevajo za vzpostavitev prodajnega konzorcija Gorenjske banke. In še, da bodo do odločitve o prenosu terjatev do Save in njenih obveznic na SDH in Kad opravljali vse potrebne aktivnosti z dolžno skrbnostjo. Kot je mogoče izvedeti neuradno, pa bo odločitev o prodaji delnic Gorenjske banke najbrž prepuščena SDH in Kadu.

Lastniki Savinih obveznic so sicer prav na pobudo DUTB že 18. februarja na skupščini soglašali z oblikovanjem prodajnega konzorcija za Gorenjsko banko. Kot je mogoče neuradno izvedeti, bi pri tem hoteli oblikovati več kot 50-odstotni prodajni delež.

Kot možnega kupca poznavalci vidijo srbsko AIK banko, ki je v začetku leta z dokapitalizacijo postala skoraj 14-odstotna lastnica Gorenjske banke in ima zdaj tudi največji lastniški vpliv. Banka Slovenije je namreč Savi že z izdajo odločbe o odvzemu dovoljenja za kvalificiran delež v Gorenjski banki odvzela glasovalne pravice. Poleg AIK banke pa bi lahko bila Gorenjska banka zanimiva tudi za ameriški sklad Apollo, ki naj bi kmalu postal lastnik NKBM.

Ne na SDH ne na Kadu še ne morajo povedati, ali se bodo priključili prodajnemu konzorciju, saj z DUTB še vedno niso sklenili dogovora o prenosu terjatev. Neuradno je mogoče izvedeti, da od DUTB čakata še dodatno dokumentacijo, na podlagi katere bodo ocenili, ali je postavljena cena za terjatve do Save ekonomsko upravičena. Po naših informacijah ni izključeno, da bosta SDH in Kad za odločitev o tem zaprosila vlado kot skupščino obeh družb.

Med vidnejšimi lastniki Gorenjske banke je s 4,1-odstotnim deležem tudi Zavarovalnica Triglav, ki je bila ena redkih že obstoječih lastnikov, ki so sodelovali pri že omenjeni dokapitalizaciji. Pa so pripravljeni ta delež prodati? »Ker informacija o načinu upravljanja posamezne delniške naložbe ni ključna informacija z vidika našega poslovanja, o njej posamično ne poročamo in je zato tudi ne komentiramo,« odgovarjajo na Triglavu.