Serge Godin, milijarder, ki upošteva tudi zaposlene

Profil: Tudi po 40 letih je prepričan, da se vrednost podjetja lahko še podvoji.

Objavljeno
20. januar 2017 17.55
Serge Godin
Andrej Kotar
Andrej Kotar

Predsednik uprave zelo uspešnega kanadskega računalniškega podjetja CGI je prepričan, da je za uspešno delovanje podjetja zelo pomemben odnos vodstva do zaposlenih. Poleg tega meni, da je uspešen poslovnež dolžan denar darovati v dobrodelne namene.

Kanadski poslovnež Serge Godin je odraščal v podeželskem delu Kanade kot eden od devetih otrok v družini. Pri sedemnajstih letih je nemočno gledal, kako je zgorela žaga njegovega očeta, ki ni zavaroval svojega podjetja, zato je družina izgubila vse svoje premoženje. Godin še zdaj večkrat javno pove, da ga je dogodek spodbudil k temu, da je postal zelo delaven človek, saj ni hotel, da bi se kaj takega spet kdaj ponovilo.

Po diplomi iz računalništva je Godin najprej nekaj časa delal za dve svetovalni družbi, nato je s svojimi prvimi prihranki pri šestindvajsetih letih ustanovil računalniško podjetje CGI (Conseillers en Gestion et Informatique). Podjetje se je zelo hitro razvilo v uveljavljeno globalno računalniško podjetje in začelo prevzemati druga podobna računalniška podjetja. Letni prihodki podjetja CGI zdaj presegajo deset milijard kanadskih dolarjev (približno sedem milijard evrov), podjetje zaposluje 68.000 ljudi in opravlja storitve za svetovno znane družbe.

Godin poskuša pri zaposlenih vzbuditi občutek pripadnosti podjetju, spodbuja jih, da bi postali delničarji podjetja. Za vsako delnico, ki jo zaposleni kupijo, jim podjetje podari dodatno delnico. Godin je zato menda zelo priljubljen pri svojih podrejenih, ki pravijo, da izjemno dosledno zahteva strogo finančno disciplino v podjetju ter vztraja pri nekaterih preverjenih in učinkovitih poslovnih postopkih, ki jih v CGI upoštevajo že vse od ustanovitve podjetja.

Sedeminšestdesetletni Serge Godin, čigar osebno premoženje je po nekaterih ocenah vredno 1,4 milijarde evrov, se je po dolgih letih na čelu podjetja leta 2006 odločil, da bo nekoliko zmanjšal svojo dnevno delovno obremenitev, zato je odstopil s položaja izvršnega direktorja in od takrat opravlja naloge predsednika uprave.

Godin je v Kanadi znan tudi po svoji človekoljubni dejavnosti, saj je prepričan, da je vsak uspešen poslovnež dolžan nekaj vrniti družbi, ki mu je omogočila, da je obogatel. Leta 2000 je ustanovil človekoljubno fundacijo Jeunesse-Vie, ki kanadskim otrokom z različnimi težavami pomaga, da se lažje rešijo revščine ter izboljšajo svojo izobrazbo in zdravje. Godin je za delovanje fundacije do zdaj namenil več kot 60 milijonov kanadskih dolarjev (približno 42 milijonov evrov).