SID banka prodaja svojo kreditno zavarovalnico

Državna SID banka se očitno vse bolj osredotoča le na osnovno dejavnost razvojne banke.

Objavljeno
24. marec 2017 16.41
Katja Svenšek
Katja Svenšek

»SID banka je sprejela akcijsko strategijo z usmeritvijo v izvajanje osnovne dejavnosti razvojne banke, ki določa izvedbo postopka prodaje hčerinskih družb, tudi deleža SID banke v SID - PKZ,« je prodajo kreditne zavarovalnice za Delo potrdil predsednik uprave SID banke Sibil Svilan. Kot je še povedal, se je v okviru strateških usmeritev že leta 2015 začela in 2016 zaključila prodaja družbe Pro Kolekt, konec preteklega leta pa začel še formalni likvidacijski postopek skupine Prvi faktor.

Končna odločitev o prodaji zavarovalnice, ki predstavlja izredno pomembnega partnerja domala vsem največjim slovenskim izvoznikom, sicer še ni sprejeta.

Zavarovanje netržnih tveganj ostaja na banki

SID - PKZ, ki na leto po lastnih navedbah zavaruje za okoli pet milijard evrov prometa, pri čemer predstavljajo večji del izvozni posli v več kot 100 držav, pomemben delež pa zavzema domača prodaja, dejansko dopolnjuje ponudbo storitev SID banke. Zavarovalnica zavaruje podjetjem komercialna in nekomercialna, na primer politična tveganja, lahko jim zavaruje celotno prodajo ali zgolj del, na primer le izvoz. A dejstvo, da je SID - PKZ v lasti banke, ki je v 100-odstotni lasti države in za katero veljajo omejitve glede na vlogo razvojnih bank v Evropski uniji, bi lahko zavarovalnico hkrati tudi omejevalo pri razvoju in rasti. Kot pojasnjuje predsednik uprave SID banke, bi se s prodajo novemu lastniku zavarovalnici zagotovile tudi boljše možnosti širitve poslovanja, in sicer tako geografsko kot produktno. »To bi lahko ugodno vplivalo tudi na zavarovanja in pozavarovanja nemarketabilnih tveganj, ki jih bo še nadalje izvajala SID banka,« pravi Svilan.

Signali iz Bruslja?

Po neuradnih informacijah pa naj bi bili nad dejstvom, da ima slovenska razvojna banka v lasti zavarovalnico, ki trži komercialna zavarovanja, vse prej kot navdušeni v Bruslju. Ti naj bi si želeli, da se manjše razvojne banke držav Evropske unije osredotočajo predvsem na razvojno komponento, komercialne storitve pa prepustijo trgu. Ali jih je k prodaji spodbudila tudi unija oziroma evropska komisija, v SID banki niso povedali, velja pa omeniti, da imajo v Bruslju očitno tudi na področju razvojnih bank, tako kot marsikaterem drugem, vse prej kot poenotene standarde. Tako se je morala na primer slovenska razvojna SID banka takoj po koncu krize, v kateri je z izpopolnjevanjem tržnih vrzeli odigrala pomembno vlogo, začeti intenzivno umikati s trga, medtem ko sodi nemška razvojna banka Kfw z več kot 500 milijard evrov bilančne vsote in več kot 5800 zaposlenimi na primer vseskozi med tri največje banke v državi.

Prodaja bo odvisna od cene

SID banka bo postopek prodaje zavarovalnice izvajala v sodelovanju s finančnim svetovalcem, skladno z običajnimi mednarodnimi standardi prodaje družb, pravijo. »Končna odločitev, ali se delež v zavarovalnici proda ali ne, bo sprejeta v odvisnosti od prejetih ponudb,« dodaja predsednik uprave banke.

Dejstvo je, da SID banka, ki je minulo leto podvojila dobiček pred davki na 25 milijonov evrov, v prodajo svojega premoženja zagotovo ni prisiljena. Da ne gre pričakovati prodaje zavarovalnice po vsaki ceni, pravijo tudi poznavalci razmer, ki so želeli ostati neimenovani, tudi sicer pa menijo, da do prodaje zagotovo ne bo prišlo čez noč. V vsakem primeru bo, dodajajo, vse odvisno od cene, ki bi jo bili za SID - PKZ pripravljeni plačati potencialni kupci.

Zanimanje za zavarovalnico naj bi bilo sicer veliko. Po neuradnih informacijah naj bi se nekatere slovenske zavarovalnice, ki že dlje časa intenzivno iščejo nove poslovne priložnosti, že v preteklosti zanimale za SID - PKZ. Naši viri med potencialne kupce nedvomno uvrščajo Zavarovalnico Triglav, ki naj bi se tudi sicer intenzivno ozirala po naložbenih priložnostih po Balkanu, prav tako pa ne gre po njihovem zanemariti interesa tujih zavarovalnic, med njimi Croatie Osiguranje.

Tudi SID - PKZ uspešno

Za SID - PKZ, ki jo že vse od leta 2005 vodi Ladislav Artnik, je sicer uspešno poslovno leto. Lani je zavarovalnica, ki ima nekaj več kot 70 zaposlenih, ustvarila 5,8 milijona evrov čistih prihodkov od zavarovalnih premij, kar je štiri odstotke manj kot leto prej, in slabe tri milijone evrov prihodkov od pozavarovalnih provizij. Leto 2015 je SID - PKZ končala z 2,1 milijona evrov dobička iz poslovanja, čisti dobiček pa je znašal 1,7 milijona evrov.

V primerjavi z letom 2015 se je izpostavljenost zavarovalnice lani povečala za 14 odstotkov in znašala 2,75 milijarde evrov. Število pogodb se je povečalo za 15 odstotkov, na več kot 260 pogodb, število limitov pa za petino. Rast je po pojasnilih zavarovalnice posledica večje aktivnosti obstoječih zavarovancev in sklenitve novih zavarovanj. Premija se je zavarovalnici zaradi padajočih premijskih stopenj kljub temu znižala za sedem odstotkov.