SID se vrača k razvojnemu financiranju

SID je končala interventno vlogo, ki jo je prevzela v času krize, in se vrača k razvojni vlogi, je napovedal Sibil Svilan.

Objavljeno
13. julij 2016 14.41
Ba. Pa., STA
Ba. Pa., STA
Ljubljana − SID banka se znova usmerja v razvojno vlogo v slovenskem gospodarstvu. »Glede na novo staro vlogo razvojnega financiranja se delno umika s trga ter zmanjšuje bilančno in kreditno aktivnost, a se specializira na kakovostne produkte, kot je razvojno posojilo za mala in srednja podjetja,« je poudaril prvi mož banke Sibil Svilan.

»Slovenska izvozna in razvojna banka je končala interventno vlogo, ki jo je prevzela v času krize, in se vrača k razvojni vlogi,« je povedal na današnji novinarski konferenci in dodal, da sta lansko in letošnje poslovanje v skladu z načrti.

Od začetka leta do konca maja se je bilančna vsota skrčila s 3,2 milijarde evrov na 2,8 milijarde evrov. V prvih petih mesecih je dobiček iz rednega poslovanja dosegel 15,7 milijona evrov, čisti dobiček 13 milijonov evrov, stanje danih kreditov pa se je od konca leta znižalo z 2,2 na 1,5 milijarde evrov, od tega 60 odstotkov bankam in 40 odstotkov podjetjem.

»Finančne storitve skupine SID banka so lani podprle 1844 podjetij ter omogočile 7,5 milijarde evrov dodatne prodaje podjetij, tri milijarde evrov BDP, 3,5 milijarde evrov izvoza in skoraj 18.000 novih delovnih mest,« je poudaril. Lani so s 5,7 milijarde evrov zavarovanih izvoznih poslov pokrili 20 odstotkov izvoza.

Podjetja še vedno prezadolžena

Podjetja v Sloveniji so še vedno prezadolžena. Ker je v njih še vedno precejšnje pomanjkanje kapitala, so v sodelovanju z ministrstvom za gospodarski razvoj in tehnologijo oblikovali posojilni sklad za razvoj malih in srednjih podjetij, namenjen prezadolženim, a perspektivnim podjetjem z zdravim jedrom. Ta deluje od marca in po načelu finančnega inženiringa, to je kombiniranju bančnih in javnih sredstev ter po mnenju obeh strani predstavlja pomemben mejnik prehoda iz nepovratnih v povratne oblike financiranja podjetij.

V prvih štirih mesecih delovanja novega sklada je SID banka prejela 54 vlog za posojila v skupni vrednosti 72 milijonov evrov ter odobrila za 18 milijonov evrov kreditov. Glavne prednosti teh razvojnih posojil so dolge ročnosti, dolg moratorij na odplačilo glavnice, lažje zavarovanje kreditov in ugodne obrestne mere, je pojasnil Svilan.

Za gospodarsko ministrstvo je bilo po besedah generalne direktorice direktorata za podjetništvo, konkurenčnost in tehnologijo Sabine Koleša ključno, da se zapolni vrzel dostopa do dolgoročnih virov financiranja za podkapitalizirana mala in srednje velika podjetja. »Z izvajanjem teh programov pa skupaj pomembno prispevamo k razvoju gospodarstva,« je dodal državni sekretar na tem ministrstvu Aleš Cantarutti.

SID in ministrstvo pri tem izvajata še dva sklada. V okviru drugega posojilnega sklada, ki živi od jeseni 2013, je SID odobrila 679 kreditov v skupni vrednosti 157 milijonov evrov. V okviru posojilnega sklada za tehnološko-razvojne projekte, ki je od jeseni 2011 namenjen financiranju razvojnih projektov podjetij vseh velikosti, pa je bilo odobrenih 24 kreditov v skupni vrednosti 116 milijonov evrov.