Sindikaliste skrbi vpliv ameriške zbornice

Se AmCham trudi dobiti sedež v skupščini Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije?

Objavljeno
27. marec 2017 20.55
Barbara Hočevar
Barbara Hočevar
Ljubljana – »Nočemo amerikanizacije delovnega prava, zdravstvenega in pokojninskega sistema,« z vrha Zveze svobodnih sindikatov nasprotujejo »vse večji navzočnosti Ameriške gospodarske zbornice«. Tam spravljivo zavračajo obtožbe.

Gospodarske zbornice, kot sta ameriška (AmCham) in nemška, poskušajo posegati v družbene sisteme v Sloveniji, je včeraj opozoril predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič. »Aktivno želijo vplivati na razvoj družbe, zlasti delovnopravno zakonodajo, zdravstveni in pokojninski sistem,« je dejal Semolič in poudaril, da jih sindikati ne priznavajo kot socialnih partnerjev. Po njegovem mnenju ne skrivajo, da želijo spremembe in takšno poslovno okolje, v katerem bi lahko imel ameriški kapital večje poslovne možnosti, kar kaže njihov predlog, da bi osnovno zdravstveno zavarovalnico razdelili na dve ali tri. S to logiko jim je, pojasnjuje Semolič, uspelo pri spremembah zdravstvene blagajne na Slovaškem in v Estoniji, s tem pa so se stroški njenega delovanja povečali za 30 odstotkov. Prav tako je ameriška gospodarska zbornica vplivala na spremembo zakona o delovnih razmerjih v Srbiji.

Posebno jih skrbi informacija, za katero sicer odkrito priznavajo, da je povsem neuradna, da se AmCham in Slovensko-nemška gospodarska zbornica trudita dobiti sedež v skupščini Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije na jesenskih volitvah. »Potrebujemo zakonodajo o reprezentativnosti delodajalskih organizacij, kot jo bomo imeli o sindikalnem gibanju. To bi zaščitilo socialni dialog pred prevelikimi apetiti nekaterih krogov,« je prepričan Semolič.

Po pojasnilo smo se obrnili neposredno na omenjene. »AmCham Slovenija si nikoli ni in si ne bo prizadevala za pridobitev sedeža v skupščini Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije,« nam je odgovorila Ajša Vodnik, izvršna direktorica AmCham Slovenije in dodala, da so poslovna skupnost, ki jo sestavlja več kot 320 članov, slovenskih in mednarodnih podjetij. »Naša želja je navdihovati pozitivne spremembe in soustvarjati optimizem in priložnosti. V okviru AmCham Slovenija deluje osem delovnih komisij, ena izmed njih je tudi komisija za zdravstvo in kakovost bivanja. Sestavlja jo 50 predstavnikov naših članov, strokovnjakov za organizacijo, financiranje in uvajanje inovacij v zdravstvu. Zavzemamo se za vzdržen in solidaren zdravstveni sistem, pacienta pa postavljamo v njegovo središče. Namen vseh naših delovnih komisij je dajanje predlogov in želja, da bi z dialogom in sodelovanjem soustvarjali boljše poslovno in življenjsko okolje v Sloveniji«. Po zakonodaji niso reprezentativna organizacija in tako ne morejo neposredno sodelovati v socialnem dialogu. »Verjamemo, da je le s sodelovanjem gospodarstva, države in civilne sfere mogoče spreminjati stvari na bolje, in zato k sodelovanju in pogovoru vabimo vse,« je dodala.