Širitev nuklearke Temelin ustavljena

Vlada je dokončno zavrnila jamstvo o zagotovljeni odkupni ceni elektrike

Objavljeno
16. april 2014 18.11
reu/BELGIUM-NUCLEAR/
Urban Červek, ozadja
Urban Červek, ozadja
Praga - Velikega posla gradnje dveh novih blokov nuklearne elektrarne Temelin na Češkem vsaj zaenkrat ne bo dobil nihče, ne Japonsko-ameriški Westinghouse ne češko-ruski konzorcij MIR 1200. Češko javno energetsko podjetje ČEZ je namreč razpis za gradnjo umaknilo.

Opozorila predsednika ČEZ Daniela Beneša, da se investicije ne bodo lotili, če od vlade ne bodo dobili jamstva o višini odkupne cene elektrike, so se uresničila. Ker je vlada Bohuslava Sobotke pred dnevi dokončno zavrnila jamstvo o zagotovljeni odkupni ceni elektrike, je državno energetsko podjetje postopek načrtovane širitve elektrarne ustavilo. Brez jasne odkupne cene rentabilnost projekta ni zagotovljena, pravijo v ČEZ.

Vrednost posla gradnje dveh blokov nuklearke s skupno močjo 2000 megavatov je ocenjena na približno 10 milijard evrov ali 750 milijonov evrov. Zanj sta se že več kot dve leti borila ameriški in ruski ponudnik, medtem ko so ponudbo francoske Areva izločili kot neustrezno.

Za Westinghouse je odkrito lobirala nekdanja ameriška državna sekretarka Hillary Clinton, ki je opozarjala na odvisnost Čehov od ruskih energentov in tehnologije. Podpredsednik Westinghousa za Evropo Mike Kirst pa je obljubil, da bo Westinghouse na Češkem odprl evropski center za gradnjo jedrskih reaktorjev, če bo dobil posel v Temelinu. Ruski premier Dmitrij Medvedjev pa je napovedal, da bodo češka podjetja v primeru ruske zmage dobila za šest milijard evrov poslov.

Predsednik češke vlade Bohuslav Sobotka je ob odločitvi vlade povedal, da bodo v državi še vedno razvijali jedrsko energijo, a brez kakršnihkoli državnih jamstev za odkupno ceno elektrike.