Skupščina Save Re: odgovorov malo, dividende potrjene

Potrdili predlog za 80 centov dividende na delnico in izglasovali razrešnico vodstvu. Prišli tudi do točke o ACH.

Objavljeno
30. avgust 2016 13.12
Sava Re
Silva Čeh
Silva Čeh

Ljubljana – Čeprav je bil nekdanji predsednik uprave Save Re Zvonko Ivanušič razrešen iz krivdnih razlogov – zaradi spornega nakupa poslovne stavbe ACH – je na včerjašnji skupščini delničarjev, predsednik nadzornega sveta Save Re Branko Tomažič dejal, da ocene o škodi ni in je morda tudi ne bo, vsekakor pa sta se z Ivanušičem razšla, ker pri nakupu »ni bilo vse vredu.«

Skupščine se je udeležilo veliko število delničarjev, dovolj, da je bilo skupaj prisotno 84,5 odstotkov kapitala z glasovalno pravico. Letno poročilo za leto 2015 je predstavil Jošt Dolničar, zdaj predsednik uprave Save Re, do odstavitve Zvonka Ivanušiča član njegove ekipe. Čeprav o samem poročilu, kjer je Dolničar izpostavil, da je bilo lansko leto za Savo Re uspešno in da letošnji polletni rezultati, nekateri, nekoliko zaostajajo za lanskoletnimi v enakem obdobju (na primer: lani je bilo v prvem poletju za 17,1 milijon evrov čistega dobička, letos ga je za 14,3 milijona), niso glasovali, se je prva serija precej razhudenih nastopov delničarjev že začela.

Še preden se je povsem razvnela, pa so delničarji potrdili vse predlagane sklepe. Od bilančnega dobička, visokega 20,7 milijona evrov, so za dividende potrdili 12,4 milijona evrov ali 0,80 evra na delnico bruto. Uprava Zvonka Ivanušiča kakor nadzorni svet Branka Tomažiča sta dobila razrešnico, nadzornikom so tudi potrdili predlagano sejnino 275 evrov na sejo in 13.000 evrov za opravljanje nadzorniške funkcije na leto.

Cena za ACH ne odstopa

Zanimivo je bilo mnenje Andreja Kavčiča, pooblaščenca iz družbe FMR, ki je kot poznavalec gradbenega sektorja dejal, da za ceno, po kateri je bila kupljena stavba ACH, ne moremo reči, da gre za velika odstopanja. Tudi poročila, ki obravnavajo ta nakup, je ocenil kot precej posplošeno napisana. Kavčič je predlagal ustanovitev posebne neodvisne revizijske skupine, ki bi preverila dosedanja poročila in odločitve NS.

Tako bi se zadeva bistveno prej končala - v prid družbe Save Re, saj se sicer lahko spor, ki ga lahko sproži Ivanušič, zelo zavleče in slabo vpliva na družbo. Na ta morebitni spor so opozarjali tudi drugi delničarji in spraševali, kako bo za njegove stroške odgovarjal Tomažič kot predsednik NS Save Re. Tomažič je odgovarjal, da Ivanušič tožbe ne bo dobil, in ko bo ta znana, on sam ne bo več na mestu predsednika NS Save Re.

Kaj je za usodnim nakupom

Tako bi lahko strnili kopico vprašanj, ki so jih zastavljali delničarji. Gregor Tekavec, namestnik predsednika MDS in Kristjan Verbič, predsednik VZMD sta med drugim zastavljala vprašanja, zakaj je sploh prišlo do odpoklica Ivanušiča, do preklica skupščine, ki je bila napovedana že za 24. maj in odpovedana zaradi »usodnega« nakupa stavbe ACH. Verbič je dejal, da v skupščinskih »materialih« ni zapisanih nekih novih dejstev, ki bi bolje pojasnjevala dosedanje odločitve nadzornega sveta Save Re. Ali pa je kaj drugega, kar ni vključeno v skopa poročila, ker to kar je, ne kliče po preklicu skupščine, je še pribil Verbič.

Tako predsednik VZMD kakor tudi kar nekaj drugih delničarjev se je spraševalo, zakaj torej razlogi za razrešitve in omenjen preklic skupščine niso bolj jasno pojasnjeni, kakor tudi ne težave, ki naj bi jih imel predsednik NS Branko Tomažič, ki naj bi mu grozil odvzem funkcionarske licence zaradi osebnega stečaja. Branko Tomažič povedal: »Nisem bil nikoli v osebnem stečaju, ker če bi bil, ne bi izpolnjeval pogojev za funkcijo predsednika NS Save Re.

Ugibanja je dodatno povečala tudi Mateja Treven, članica Ivanušičeve in zdaj Dolničarjeve uprave, ki je za govornico povedala kratko in jasno, da za podpisom nakupne pogodbe stoji cela uprava in da je pri tem poslu ravnala z vso skrbnostjo.

Številke o škodi ni

Ne glede na to je Tomažič dejal, da je bil predsednik uprave Ivanušič idejni oče tega projekta, zato so ga tudi odstavili; v skrajnem primeru bi namreč lahko Sava Re ostala brez uprave... Upravo Save Re zdaj vodi Jošt Dolničar, a je Tomažič potrdil, da se išče novega predsednika uprave.

Kakorkoli, vse analize so, tako Tomažič, pokazale, da z nakupom ni bilo vse vredu. Tomažič je pojasnjeval, da vseh detajlov ni dolžan razkrivati, ker da bi se potem stvari še bolj razvnele, da ni bil namen delati krivico Ivanušiču, ampak da iz listin izhaja, da je pri tem poslu ACH šlo za hujše kršitve, zato so ga odpoklicali in z njim tudi prekinili delovno razmerje.

Za rigorozen ukrep so se odločili, ker da so imeli dovolj informacij, da ga uresničijo. Kot je še povedal Tomažič, naj bi pregled nakupa stavbe ACH, ki se je po njegovem začel že lani aprila, NS pa je za to izvedel šele februarja letos, zahteval član NS Keith Morris. A na večkrat postavljena vprašanja delničarjev in novinarjev, kakšna je konkretna škoda, potem ko je poleg 5,1 milijona evrov za kupnino Tomažič omenjal še 1,5 do 2 milijona potrebnih za obnovo stavbe ACH, Tomažič ni odgovoril; ker številke ni in je morda tudi nikoli ne bo. Tudi njegov odgovor, zakaj ni bilo odzivnega (napovedanega) poročila uprave, je bil splošen; da je bil mišljen zato, da se strasti pomirijo... Kljub temu je bil Tomažič jasen pri odgovoru, da se Ivanušič pri poslu, zaradi katerega je »padel«, ni osebno okoristil.