Slovenija na repu tujih investicij

Svetovno investicijsko poročilo razkriva, da je Slovenija od 198 držav na 191 mestu, kar zadeva tuje investicije.

Objavljeno
24. junij 2014 15.07
Erika Repovž, gospodarstvo
Erika Repovž, gospodarstvo

Letošnje svetovno investicijsko poročilo razkriva, da so globalni tokovi neposrednih tujih investicij leta 2013 narasli za devet odstotkov in znašajo 1,45 milijarde dolarjev. Prilivi so se glede na leto prej povečali tako v razvitih državah kakor tudi v razvijajočih se državah in tranzicijskih državah. Poročilo napoveduje rast globalnih investicij tudi v prihodnjih dveh letih, 2015 naj bi znašale 1750 milijard USD, leta 2016 pa 1850 milijard USD

Tudi letos so večino (52 odstotkov) prilivov prejele razvijajoče se države, ki hkrati postajajo tudi vse pomembnejše neposredne investitorice v tujini. Tranzicijske države so prejele 7,5 odstotka vseh prilivov. Med prvimi 20 prejemnicami investicij je kar polovica držav iz te skupine, med 20 največjimi prejemnicami pa je šest držav iz kategorije razvijajočih se in tranzicijskih držav. Razvite države so prejele 39 odstotkov globalnih prilivov, porast neposrednih naložb pa je znotraj razvitih držav precej neenakomeren, kar 24 od 39 držav je imeli upad v prilivih neposrednih investicij.

Slovenija beleži dezinvesticije

Slovenija je v letu 2013 po podatkih Unctada s strani tujih investitorjev beležila dezinvesticije v vrednosti 679 milijonov ameriških dolarjev ter skromen odliv slovenskih neposrednih naložb v tujino v vrednosti 58 milijonov dolarjev. Slovenija relativno − gledano po prilivih in odlivih kot delež v bruto investicijah ali po vrednosti stanja neposrednih naložb kot delež BDP, zaostaja ne le za evropskim, temveč tudi za svetovnim povprečjem. Podatki za 2013 jo uvrščajo tudi na zadnje mesto v regiji Srednje in Vzhodne Evrope.

Med politikami na področju neposrednih investicij prevladujejo ukrepi nadaljnje liberalizacije in spodbujanja ter privabljanje investicij, krepi pa se delež ukrepov z omejitvami, regulatorni ukrepi so v letu 2013 vključevali 27 odstotkov vseh ukrepov. V letu 2013 je narastlo število investicijskih sporazumov pa tudi število arbitražnih postopkov.

Kot osrednjo temo poročilo podaja smernice in akcijski načrt za investicije v trajnostni razvoj. Unctad opozarja na pomanjkanje sredstev za investicije (za infrastrukturo, kakovostne javne storitve, odpravo posledic podnebnih sprememb) ter potrebo, da se k investicijam, potrebnim za doseganje razvojnih ciljev, privablja privatni kapital.