Slovenija za varčevalce nekdanje LB namenila 385 milijonov evrov

Varčevalci bodo zahteve za vračilo vlog lahko začeli vlagati letos decembra, prva izplačila se pričakujejo prihodnje leto.

Objavljeno
28. maj 2015 18.13
LJUBLJANA SLOVENIJA 18.6.2012 MNENJA / SP NOVA LJUBLJANSKA BANKA FOTO JOZE SUHADOLNIK
Nejc Gole, gospodarstvo
Nejc Gole, gospodarstvo

Ljubljana − Slovenija bo za poplačilo varčevalcev nekdanje Ljubljanske banke (LB) na Hrvaškem ter v Bosni in Hercegovini po ocenah namenila 385 milijonov evrov. Varčevalci bodo zahteve za vračilo vlog lahko začeli vlagati letos decembra, prva izplačila se pričakujejo prihodnje leto, je pojasnila državna sekretarka na finančnem ministrstvu Irena Sodin.

Vlada je na včerajšnji seji določila besedilo predloga zakona o načinu izvršitve sodbe Evropskega sodišča za človekove pravice glede poplačila varčevalcev LB v Zagrebu in Sarajevu. Strošek za Slovenijo v višini 385 milijonov evrov obsega 257 milijonov evrov neizplačanih glavnic, obresti do konca tega leta ter administrativne in druge stroške. Vloge se do leta 1991 obrestujejo po pogodbeni obresti meri, za leto 1992 po šestodstotni obrestni meri, od začetka leta 1993 do konca letošnjega leta po 1,79 odstotka na leto, za obdobje od začetka prihodnjega leta do izplačila pa velja obrestna mera za vloge gospodinjstev čez noč. Večina sredstev za izvajanje zakona bo zagotovljenih v državnih proračunih za leti 2016 in 2017, ki še nista bila sprejeta.

Varčevalci in njihovi dediči bodo zahtevke za povračilo vlog lahko začeli vlagati letos decembra, čas pa bodo imeli do konca leta 2017. Rok za odločanje bo tri mesece od prejema popolne vloge, izplačilo pa bo opravljeno 30. dan po pravnomočnosti odločbe na transakcijski oziroma osebni račun upravičenca ali njegovega zakonitega zastopnika.
O izplačilu vlog bo odločal Sklad za nasledstvo, ki bo vodil postopek verifikacije. Podatke bodo na skladu primerjali z bazo podatkov o varčevalcih LB iz Zagreba in Sarajeva. Po besedah Irene Sodin še potekajo prizadevanja, da bi od bosanskih oblasti dobili potrebne podatke, medtem ko za hrvaške varčevalce potrebne dokumente že imajo.

Sodinova je pojasnila, da bodo morali Sklad za nasledstvo za to nalogo kadrovsko okrepiti z okoli 30 novimi zaposlenimi za vodenje postopkov po zakonu o upravnem postopku, vzpostavitev informacijske podpore, evidentiranje, odnose z javnostjo in upravičenci. Pričakujejo namreč okoli 300.000 vlog, kar po besedah Sodinove ni mačji kašelj.