Slovenske železnice raje v nakup vlakov kot term

NKBM, kot kaže, ni dobila ponudb za odkup petinskega deleža v Termah Olimia.

Objavljeno
13. november 2017 19.25
Nejc Gole
Nejc Gole
Ljubljana – NKBM, kot kaže, ni dobila ponudb za odkup petinskega deleža v Termah Olimia. Slovenske železnice se za oddajo ponudbe niso odločile. Več zanimanja naj bi bilo za deleže NKBM v Cinkarni Celje in Petrolu. Za manjši delež v slednjem naj bi se zanimala tudi Evropska banka za obnovo in razvoj (EBRD).

Mariborska banka je septembra objavila oglas za javno zbiranje ponudb za nakup delnic Petrola, Cinkarne Celje in Term Olimia. Prodajni postopek deležev v omenjenih družbah poteka po pričakovanjih, števila prejetih ponudb in ostalih podrobnosti v času prodajnega postopka pa ne moremo razkrivati, pravijo v NKBM. Medtem ko gre pri prvih dveh za dobra dva oziroma slabe štiri odstotke delnic, je za Terme Olimia na prodaj 20,9-odstotni delež.

NKBM je tretja največja lastnica turističnega podjetja, še tri odstotke več imajo Slovenske železnice, petino pa Kapitalska družba. Kot smo poročali, so se kot morebitni kupec deleža NKBM omenjale Slovenske železnice, vendar ponudbe niso oddali. »To ni naša prioriteta,« je pojasnil generalni direktor Slovenskih železnic Dušan Mes: »Sredstva potrebujemo za nove vlake.« Dodal je, da se bodo v dveh tednih odločili, ali bodo sprejeli ponudbo družbe Stadler Polska, ki se je edina prijavila na javno naročilo za dobavo 25 garnitur potniških vlakov.

V Petrolu bi se lahko na prepihu znašel večji delež, kot ga ima NKBM. Svoj umik iz 12,8-odstotnega deleža je napovedala slovaško-češka finančna skupina J & T, Družba za upravljanje terjatev bank pa bo prodajala 1,7-odstotni delež. Za manjši delež, do pet odstotkov naftne družbe bi se lahko potegovala EBRD, je slišati neuradno. DUTB je letos skupaj z ostalimi solastniki prodajala tudi četrtinski delež Cinkarne Celje, a so prodajo ustavili.

Mariborska tržnica terjatev

NKBM je objavila tudi več razpisov za nakup terjatev. Od poletja je med drugim objavila ponudbe za odkup terjatev do hrvaških družb Samo, Jadran invest in Ljoka projekt v skupni višini 25 milijonov evrov, do družbe Arbitum v višini šest milijonov evrov, Litostroja jekla v višini 3,2 milijona evrov, Naselja Jurčkovo (4,6 milijona evrov), Krekove družbe za storitve (3,1 milijona evrov) in tako dalje.

»Portfelj se čisti,« pravi Robert Senica, namestnik predsednika uprave banke. »Kot v večini bank smo se tudi v Novi KBM odločali med dvema strategijama: prodati terjatve v paketu ali posamično. S ciljem maksimizacije donosa in glede na to, da je na nepremičninskih trgih prisotnega več optimizma, zboljšuje se tudi likvidnost potencialnih kupcev, smo se odločili za prodajo posamičnih terjatev.« Med kupci terjatev so skladi in tudi posamezniki, v primerjavi s preteklimi leti pa se izboljšuje tudi prodaja na hrvaškem trgu, pravi Senica: »Tudi v prihodnje se bomo med obema strategijama – prodaja v paketu ali posamično odločali glede na aktualno situacijo in strateške načrte.«