Slovenski finančni direktorji najbolj pesimistični

Raziskava Deloitta je pokazala, da v največjih družbah v prihajajočem letu pričakujejo težke čase.

Objavljeno
20. november 2012 12.54
shutterstock rokovanje
Barbara Pavlin, gospodarstvo
Barbara Pavlin, gospodarstvo

Ljubljana - Finančni direktorji največjih družb v Sloveniji pritrjujejo domačim in tujim makroekonomskim analitikom in za Slovenijo v prihajajočem letu napovedujejo težke čase, je pokazala anketa, ki jo družba Deloitte v Srednji Evropi izvaja tretjič, tokrat prvič tudi v Sloveniji.

Več kot polovica vprašanih je pesimistična glede prihodnosti, le 15 odstotkov pa jih izraža zmerni optimizem, pri čemer slednji prihajajo predvsem iz podjetij v državni lasti ter necikličnih panog. Slovenski finančni direktorji pa so najbolj pesimistični v regiji Srednje Evrope. Najbolj optimistični pa so Bolgari in Slovaki.

Direktorji pesimistično gledajo tudi na spremembe na področju gibanja brezposelnosti, kaže raziskava. 96 odstotkov jih meni, da se bo ta v prihodnjem letu povečala, od tega 26 odstotkov, da bo to povečanje izrazito, kar bo dodatno vplivalo na potrošnjo gospodinjstev.

Ni čas za prevzemanje tveganj

Slovenski finančni direktorji ne želijo prevzemati večjih tveganj na področju novih investicij, saj so kar vsi odgovorili, da za to ta trenutek ni primeren čas, skoraj 89 odstotkov vprašanih pa čuti, da je splošno stanje finančne in ekonomske negotovosti višje od običajnega, od tega 63 odstotkov, da je negotovost izrazita oziroma zelo izrazita.

»Brez strukturnih reform, predvsem pa privatizacije in spremembe načina delovanja gospodarskega okolja, bo Slovenija v recesiji vsaj do leta 2015, lahko pa se nam zgodi, po besedah Angele Merkel, izgubljeno desetletje,« poudarja predsednik uprave in revizijski partner v Deloitte Slovenija Yuri Sidorovich.

Dokapitalizacij bolj privlačen vir kot posojilo

Na področju zadolževanja kar 85 odstotkov vseh vprašanih meni, da so krediti za podjetja težko dostopni, pri čemer je večina prepričana, da se bodo viri financiranja v prihodnjem letu dodatno dražili. Dokapitalizacija kot vir financiranja bi bila za večino privlačnejša od najemanja kreditov, vendar je težava v tem, da svežega denarja na kapitalskih trgih za Slovenijo ni. V tej luči je cilj, ki ga večina direktorjev namerava zasledovati v letu 2013, zmanjševanje oziroma odplačilo dolga, nerealen oziroma težko uresničljiv.

Skoraj dve tretjini vprašanih je navedla, da je prestrukturiranje za njihovo podjetje prioriteta v naslednjih mesecih, pri čemer jih dobra polovica navaja, da bi se utegnilo zvišati število združitev in prevzemov. Ker bodo ti postopki za mnoga podjetja pomenili dodatna odpuščanja, se finančnim direktorjem zastavlja vprašanje kako ohraniti zadovoljstvo in motivirati zaposlene.