So vlagatelji pred »kritičnim« septembrom preveč ravnodušni?

Svetovni trg: Avgusta je na delniških trgih vladalo nenavadno zatišje, volatilnost tečajev je zelo majhna.

Objavljeno
26. avgust 2016 17.27
infografika
Damjan Kovačič, KBM Infond
Damjan Kovačič, KBM Infond
V nasprotju z lanskim dramatičnim avgustom vlada letos na delniških trgih zatišje. V zadnjih šestih tednih bi bilo za vlagatelje v ZDA in Evropi zabavneje opazovati, kako se suši barva. Poletje je bilo naravnost idealno za počitniški odklop od finančnih trgov, absolutna vrednost dnevnih sprememb v Amerikije bila najnižja v zadnjih dvajsetih letih.

V zadnjih tridesetih dneh niha indeks Dow Jones v zelo ozkem trgovalnem obsegu +/–1,1 odstotka, česar nismo videli že več kot devetdeset let. Po zadnji resnejši korekciji tečajev konec junija zaradi šoka po brexitu so tečaji delnic redkokdaj padli dva dni zapored, pri tehnoloških delnicah je ta niz trajal rekordnih 43 dni.

Na podlagi povedanega lahko sklepamo, da so vlagatelji precej ravnodušni in ne pričakujejo večjih premikov na borznih trgih. Kakšna kratkoročna nihanja na trgih oziroma volatilnost pa pričakujejo aktivni špekulanti?

Iz vrednosti indeksa VIX lahko izračunamo pričakovano volatilnost ameriških delnic v naslednjem mesecu, iz vrednosti indeksa VXV pa v prihodnjih treh mesecih. Indeks VIX danes pri vrednosti 14 pomeni, da vlagatelji v prihodnjih 30 dneh pričakujejo okoli štiriodstotni pozitivni ali negativni premik ameriških delnic.Sestavljeni »kazalnik strahu na trgih« VIX/VXV je razmerje med pričakovanimi nihanji trga v prihodnjem mesecu s tistimi v prihodnjih treh mesecih.

Zvišana vrednost indeksa VIX nad 20 in razmerje VIX/VXV nad 1,20 je navadno znak panike na trgih in (kot lani avgusta) kratkoročno dobra nakupna priložnost. In obratno, VIX pri 10 in razmerje VIX/VXV pod 0,80 kaže, da so vlagatelji zelo brezbrižni in pričakujejo kratkoročno zmanjšanje volatilnosti. Trenutno razmerje VIX/VXV pri 0,85 sicer ni več rekordno nizko, je pa izjemno nizko drseče 21-dnevno povprečje VIX/VXN, ki se je spustilo celo na 0,78 (vir: Dana Lyons). Povedano drugače, vlagatelji na delniških trgih še nikoli v zadnjih desetih letih niso bili tako dolgo tako zelo brezskrbni in očitno stavijo na to, da bodo premiki na delniški trgih do konca leta ostali zelo nizki.

Vse kaže, da so aktivni investitorji tik pred sezonsko najbolj neugodnim mesecem leta pretirano ravnodušni in brezbrižni. September je z naskokom najslabši mesec v delniškem koledarju s povprečnim zgodovinskim padcem 1,1 odstotka, poleg tega imajo špekulanti na terminskih trgih odprte rekordno dolge pozicije na delniške indekse in rekordno kratke pozicije na indeks VIX. Prav tako se je v zadnjih dneh na 30 odstotkov povečala verjetnost, da bo ameriška centralna banka že septembra dvignila temeljno obrestno mero.

Moja predpostavka je, da so v prihodnjih tednih najverjetnejši kratkoročni premiki, ki bodo »prizadeli« veliko aktivnih špekulantov. V teh razmerah bi bila lahko uporabna analogija z letom 2012, ko so delniški trgi jeseni doživeli kratkotrajno pet- do desetodstotno mini korekcijo v močnem dolgoročnem bikovskem trendu rasti, ki še kar traja in za zdaj ne kaže kritičnih znamenj pregrevanja.