Socialni prispevki pod davčnim  nadzorom

Od januarja do junija je davčna uprava za javne blagajne zbrala dva odstotka več socialnih prispevkov kot lani.

Objavljeno
24. julij 2014 11.13
Posodobljeno
24. julij 2014 12.02
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Katarina Fidermuc, gospodarstvo

Ljubljana – Davčna uprava (Durs) je letos od januarja do junija zbrala 2,6 milijarde evrov prispevkov za socialno varnost, to pa je dva odstotka več kot v primerljivem obdobju preteklega leta. Socialne prispevke zbira za tri javne blagajne: zavod za pokojninsko zavarovanje, zavod za zdravstveno zavarovanje in državni proračun.

Prek nadzora do dodatnih plačil

»Davčna uprava letos veliko pozornost posveča področju neplačevanja prispevkov za socialno varnost,« pojasnjujejo v generalnem davčnem uradu. V prvem polletju je na tem področju pri zavezancih opravila in tudi zaključila 327 davčnih nadzorov, v katerih je ugotovila za 5 milijonov evrov dodatnih obveznosti. V preglede na terenu so vključene tudi mobilne enote carinske uprave.

V davčni upravi vedno znova poudarjajo, da velik delež delodajalcev redno plačuje prispevke za svoje zaposlene. Tako je bilo tudi lani: »Podatki kažejo, da so bili v letu 2013 za 97,6  odstotka zaposlenih oddani tudi vsi obračuni prispevkov. To pomeni, da delodajalci obračunov niso oddali za 17 tisoč zaposlenih ali 2,4 odstotka vseh. V teh primerih davčna uprava delodajalca pozove, da odda obračune prispevkov.«

Nekateri delodajalci se izrečejo, da plač niso izplačali – davčna uprava potem o kršitvah delovne zakonodaje obvesti pristojno inšpekcijo in običajno tudi sama uvede inšpekcijski nadzor.

Večina delodajalcev plačuje redno

Po pojasnilih davčne uprave je v povezavi s socialnimi prispevki pri zavezancih na splošno mogoče govoriti o dveh vrstah neizpolnjevanja obveznosti: »V prvi skupini so delodajalci, ki oddajo obračune prispevkov, a jih zaradi različnih okoliščin ne morejo ali ne želijo poravnati. Druga skupina so delodajalci, ki svojih obveznosti, da  redno oddajajo obračune prispevkov, ne izpolnjujejo.«

Pri prvi skupini podatki za daljše obdobje kažejo, da povprečno 95,5 odstotka vseh delodajalcev, ki oddajo obračune prispevkov, obveznosti tudi prostovoljno poravna. Za ostalih 4,5 odstotka obveznosti Durs uvede prisilno izterjavo s postopki davčne izvršbe.

V letu 2013 je davčna uprava prisilno izterjala 131 milijonov evrov dolga za prispevke, kar je za 10,35 odstotka več kot v letu 2012: »Nakopičeni dolg za prispevke se je v letu 2013 zmanjšal za 82 milijonov evrov, kar je približno 15 odstotkov.«

Prispevki v projektnem nadzoru

Davčna uprava od leta 2010 na področju socialnih prispevkov izvaja projektni nadzor, ker so po izbruhu krize opazili visoko tveganje za kršitve: »Od takrat pa do konca leta 2013 smo opravili 3219 nadzorov, pri katerih smo dodatno obračunali 45,8 milijona evrov neposrednih obveznosti. Oddali smo 167 kazenskih ovadb zaradi suma storitve kaznivega dejanja kršitve temeljnih pravic delavcev, še vsaj trikrat več je bilo podanih naznanil suma storitve tega kaznivega dejanja. Izdali smo bilo 2241 plačilnih nalogov zaradi neizpolnjevanja obveznosti iz naslova pravic.«

V letu 2013 je davčna uprava zbrala 5,12 milijarde evrov prispevkov za socialno varnost, kar je bilo 2,2 odstotka manj kot leta 2012. Največja sta deleža prispevkov za pokojninsko-invalidsko (3,27 milijarde evrov) in zdravstveno zavarovanje (1,79 milijarde evrov), saj sta prispevni stopnji visoki. Manjši pa so prilivi iz prispevkov za starševsko varstvo (25,39 milijona evrov) in prispevkov za zaposlovanje (26,17 milijona evrov), za katere so predpisane nizke prispevne stopnje.

Tudi v davčnem dolgu sta največja deleža dolžnikov prispevkov za pokojninsko in zdravstveno blagajno. Davčna uprava na svoji spletni strani vsak mesec objavi tudi seznam delodajalcev, ki zamujajo z REK obrazci za obračun plač in obveznih dajatev, tudi socialnih prispevkov.