Spilimbergo: Slovenija mora sanirati banke in podjetja

»Slovenija ima svojo trojko. To so Bratuškova, Jazbec in Čufer.«

Objavljeno
28. oktober 2013 18.34
Ljubljana 21. 3. 2011, vodja misije IMF Antonio Spilimbergo foto: Tomi Lombar
Miha Jenko, gospodarstvo
Miha Jenko, gospodarstvo
Ljubljana - Slovenija mora za izhod iz recesije in ponovno rast »nujno in takoj« dokapitalizirati banke, popraviti pa mora tudi korporacijsko upravljanje v podjetjih, je po koncu desetdnevnega obiska povedal vodja redne misije IMF v Sloveniji Antonio Spilimbergo.

V Sloveniji bi morali spet razmisliti o vlogi države in državnih bank v gospodarstvu, ki ni vedno pregledna, in to bi morali spremeniti. »Ni normalno za banko, da upravlja verigo supermarketov, dve pivovarni ali pa posredno vodi časopise. Zelo pomembno je, da prekinete take povezave. Poleg tega vaše gospodarstvo potrebuje tudi primerno insolvenčno zakonodajo,« je dejal Spilimbergo, ki med ključne ukrepe prišteva še privatizacijo, reformo upravljanja javnih podjetij in reformo trga dela.

Vodja misije je ponovil napovedi IMF, ki Sloveniji za letos nakazujejo 2,6-odstotni, prihodnje leto pa še 1,4-odstotni padec BDP. »Smo pesimistični, ker za zdaj še ne vidimo lahkega konca začaranega kroga težav v podjetjih, slabih bančnih posojil in fiskalne konsolidacije. A pri tem ima vaša ekonomija tudi nekatere prednosti, med njimi je dobro delujoč izvoz in presežek na tekočem računu plačilne bilance, ki bo letos znašal 5,8 odstotka, prihodnje leto pa več kot osem odstotkov BDP, tudi stopnja brezposelnosti je še vedno pod evropskim povprečjem, parlament pa je odobril pomembno referendumsko reformo,« je povedal Spilimbergo, ki je podprl uvedbo davka na nepremičnine, kjer pa po njegovem mnenju ne bi smelo biti izjem.

Dejal je, da bo zdravljenje bank in podjetij poslabšalo proračunski položaj, saj bo treba plačati račune, zato se je zavzel za časovno »postopno fiskalno prilagajanje«, prostor za ukrepanje pa je na strani izdatkov; pomembna bo tudi nova pokojninska reforma, saj že izvedena na dolgi rok ne zadošča, je dodal. Opozoril je, da so največje žrtve krize pri nas mladi, med katerimi se je stopnja brezposelnosti v petih letih povečala z devet na več kot 20 odstotkov. »Slabo je, ker imate zelo malo neposrednih tujih naložb, kjer se zaposlujejo predvsem mladi. Zato je zelo pomembno, da to spremenite,« je dodal.

Spilimbergo v odgovorih na novinarska vprašanja ni hotel špekulirati o rezultatih stresnih testov: »Ne poznam rezultatov pregledov in stresnih testov vaših bank, saj se ti še izvajajo.« Redkobeseden je bil tudi o zaprosilu za pomoč. Na vprašanje, ali zamuda pri pregledih bank povečuje možnosti, da bo Slovenija morala zaprositi za pomoč, je dejal, da »ne misli tako«. Tudi guverner Banke Slovenije Boštjan Jazbec je zatrdil, da Slovenija lahko svoje težave reši sama. Misija IMF je pripravilo le začasno poročilo o Sloveniji, celovito pa bo sprejeto januarja.