Računovodje imajo svoj standard

Izvajalci računovodskih storitev so dobili svoj standard. Za člane Zbornice računovodskih servisov brezplačno.

Objavljeno
18. maj 2015 17.41
lvi_med.over.net
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Ljubljana – Standard izvajalcev računovodskih servisov, ki ga podeljuje Zbornica računovodskih servisov Slovenije, je že pridobilo 67 podjetij. Za člane je potrdilo, da ga izpolnjujejo, brezplačno.

Besedilo standarda si pripravili v Zbornici računovodskih servisov (ZRS), upravni odbor ga je potrdil oktobra lani. Vsebino si je mogoče ogledati na spletni strani zbornice. »Namen standarda je opredeliti osnovne pogoje, ki jih mora izpolnjevati izvajalec pri opravljanju dejavnosti – za kakovost storitev, zagotavljanje ustreznega kadra in delovnega okolja ter za primeren odnos do naročnikov,« je danes na novinarski konferenci povedal predsednik zbornice Aleksander Štefanac.

Potrdilo o usklajenosti izvajalca računovodskih storitev s standardom izda zbornica računovodskih servisov: to je pač pravilo te ustanove, ki velja na območju Slovenije. Prosilec odda vlogo, ki ji priloži potrdilo o usposobljenosti zaposlene osebe, kakor zahtevajo standardi, izjavo o številu zaposlenih oseb in potrdilo o sklenjenem zavarovanju poklicne odgovornosti.

Podjetje se z vlogo zaveže, da upošteva vsa določila standarda izvajalcev računovodskih storitev in hkrati zbornici dovoli redno ali izredno preverjanje. Komisija zbornice bo potrdilo o izpolnjevanju standarda servisu lahko odvzela. » Zbornica bo pregledala pet odstotkov prejemnikov potrdil na leto, pravi njen predsednik Aleksander Štefanac: »V vlogo, s katero servis prosi za potrdilo, da izpolnjuje standard, je vključeno soglasje, da bo neodvisna strokovna komisija, v kateri ne bodo samo člani zbornice, v določenem roku pregledala njegovo poslovanje.«

Standard izvajalcev računovodskih storitev je torej mogoče razumeti kot strokovno-etični kodeks na podrčju računovodskih storitev. Na vprašanje, zakaj se je zbornica zanj odločila, predsednik Aleksander Štefanac odgovarja: »Gre za naš večni problem, kako regulirati dejavnost računovodskih servisov. V Sloveniji je registriranih skoraj 4200 družb, ki se ukvarjajo z dejavnostmi računovdskih servisov, revizijo in davčnim svetovanjem. Računovodske storitve lahko ponuja kdorkoli, nobenega predpisa ni, kdo sme opravljati to dejavnost, kakšno izobrazbo mora imeti.«

Zbornica računovodskih servisov ima 650 članov. »Ocenjujemo, da je v Sloveniji okoli 1500 servisov, ki so primerno strokovno usposobljeni in lahko izpolnijo zahteve standarda,« pravi Aleksander Štefanac. Dodaja še, da standard ni za nikogar obvezen: »Pomemebno pa je, da implementacijo v okolje podpirajo tudi poslovne banke, agencija za javno finančne evidence Ajpes, finančna uprava, združenje bank, posamezne banke ... Pričakujemo, da bodo poslovne banke drugače obravnave podatke o svojem komitentu, ki jih bo pripravil računovodski servis s certifaktom o izpolnjevanju standarda.«

Potrdilo o skladnosti poslovanja s standardom veljalo eno leto, potem ga mora imetnik podaljšati. Za člane sta potrdilo in podaljšanje ob letu brezplačna. Za servise, ki niso v zbornici, znaša nadomestilo 250 evrov, prišteti je treba še davek na dodano vrednost, tako da bodo imeli na začetku blizu 300 evrov stroškov na leto. Podaljšanje potrdila stane 122 evrov, prišteti je treba še DDV.