Tretjina gospodinjstev težko preživi mesec

Po statistični  raziskavi o življenjskih pogojih v Sloveniji je lani tretjina gospodinjstev s svojimi dohodki težko ali zelo težko preživela mesec.

Objavljeno
11. februar 2015 11.37
K. F., gospodarstvo
K. F., gospodarstvo

Ljubljana – Tretjina slovenskih gospodinjstev, 32 odstotkov,  je leta 2014 je s svojimi dohodki težko ali zelo težko preživelo mesec, ugotavljajo statistiki državnega statističnega urada v poročilu o življenjskih pogojih v Sloveniji.

Takšnih gospodinjstev, ki so bila torej nenehno v stiski, je bilo lani 3 odstotne točke manj kot leta 2013. »Odstotek gospodinjstev, ki so mesec preživela lahko ali zelo lahko, pa je bil v letu 2014 za 3 odstotne točke višji kot leto prej. V letu 2013 je namreč brez težav shajalo 9 odstotkov gospodinjstev, v letu 2014 pa 12 odstotkov gospodinjstev,« poročajo slovenski statistiki.

Stanovanjski stroški so velik izdatek

Ugotovili so, da bi nepričakovane izdatke v višini 600 evrov bi v letu 2014 iz lastnih sredstev lahko poravnalo ravno toliko gospodinjstev kot pred enim letom, torej 51 odstotkov. Enotedenske letne počitnice zunaj doma so si lahko privoščili vsi člani gospodinjstva v 65 odstotkih gospodinjstev, kar je bilo je za 1 odstotno točko manj kot v letu 2013.

Stanovanjski stroški so po mnenju gospodinjstev v letu 2014 predstavljali veliko breme za 37 odstotkov gospodinjstev, srednje veliko breme za 52 odstotkov gospodinjstev, za 12 odstotkov gospodinjstev pa ti stroški niso bili breme. V

saj enkrat v zadnjih dvanajstih mesecih pred izvedbo ankete je s plačilom stanovanjskih stroškov zaradi finančne stiske zamudilo 19 odstotkov gospodinjstev.
Zaradi finančne stiske je vsaj enkrat zamudilo s plačilom najemnine 24 odstotkov gospodinjstev, ki živijo v najetih stanovanjih. »S plačilom hipoteke za svoje stanovanje je zaradi finančnih težav vsaj enkrat zamudilo 14 odstotkov gospodinjstev, če upoštevamo le tista gospodinjstva, ki so tako hipoteko imela,« poročajo statistiki.

Gospodinjstva so poskrbela za otroke

Po raziskavi o življenskih pogojih so imeli leta 2014 v 97 odstotkih gospodinjstvih za svoje otroke, stare od 1 do 16 let, dobrine, kot so obutev, oprema za zunanje aktivnosti, igrače in knjige, primerne za starost otroka, ugotavljajo statistiki. Za svoje otroke si takih dobrin zaradi finančnih razlogov ni moglo privoščiti do 2 odstotka gospodinjstev. Zaradi finančnih težav ni moglo svojim otrokom kupiti nekaj novih oblačil 5 odstotkov gospodinjstev.

Po raziskavi o življenskih pogojih so imela leta 2014 skoraj vsa gospodinjstva, 97 odstotkov,  telefon, pralni stroj in barvno TV. Osebni avtomobil so imeli v 82 odstotkih gospodinjstev, v 6 odstotkih si ga niso mogli privoščiti, 11 odstotkov gospodinjstev pa ga ni imelo iz drugih vzrokov. »Stanje v zvezi s posedovanjem omenjenih dobrin se med leti bistveno ne spreminja,« ugotavljajo statistiki.

Materialno prikrajšanost občutilo 130.000 oseb

»V letu 2014 je bila stopnja resne materialne prikrajšanosti 6,6-odstotna in je ostala na približno enaki ravni kot leta 2013. To pomeni, da je približno 133.000 oseb živelo v gospodinjstvih, ki si zaradi omejenih finančnih virov gospodinjstva niso mogla privoščiti vsaj štirih od devetih elementov materialne prikrajšanosti,« ugotavljajo statistiki v raziskavi o življenjskih pogojih v Sloveniji.

To torej pomeni, da si ta skupina prebivalstva ni mogla privoščiti štirih dobrin s seznama, ki razkrivajo materialno prikrajšanost : plačila najemnine ali hipoteke, rednih stanovanjskih stroškov, odplačevanja kreditov,  primerno ogrevanega stanovanja,  poravnave nepričakovanih izdatkov, mesnega ali enakovrednega vegetarijanskega obroka vsaj vsak drugi dan, enotedenskih letnih počitnic za vse člane gospodinjstva, osebnega avtomobila, pralnega stroja, barvnega televizorja, telefona.