Stečaj za NFD Holding

Okrožno sodišče v Ljubljani je ustavilo postopek prisilne poravnave nad finančno družbo NFD Holding in začelo stečaj.

Objavljeno
06. januar 2015 11.58
M. Š., gospodarstvo
M. Š., gospodarstvo
Ljubljana − Skupščina družbe bi namreč morala v treh mesecih po uvedbi prisilne poravnave, ki se je začela konec julija, sprejeti sklep o spremembi osnovnega kapitala po izvedbi sprejetega finančnega prestrukturiranja, a se to ni zgodilo.

Dolžnik je v načrtu finančnega prestrukturiranja upnikom dal alternativno ponudbo, da svoje terjatve prenesejo na dolžnika kot stvarni vložek na podlagi povečanja osnovnega kapitala dolžnika. Največji njegovi upniki so Sava, Banka Celje, Gorenjska banka, Abanka, NKBM in Probanka v likvidaciji.

Kot je objavljeno na spletni strani Agencije RS za javnopravne evidence in storitve (Ajpes), NFD Holding sodišča v treh dneh po izteku trimesečnega roka ni obvestil o sprejetju navedenega sklepa skupščine oziroma priložil ustreznih listin. Prav tako ni predložil poročila o izpolnitvi dodatnih pogojev za uspešno prestrukturiranje, to je prestrukturiranje zavarovanih terjatev.

Okrožno sodišče je postopek prisilne poravnave nad NFD Holdingom začelo 23. julija lani, potem ko je sodišče na predlog družbe v začetku tega meseca ustavilo postopek poenostavljene prisilne poravnave. Sodišče je za upraviteljico imenovalo Ireno Lesjak, ki bo delo po današnji odločitvi sodišča nadaljevala tudi kot stečajna upraviteljica.

Poleti je družba navedla, da so nezavarovane terjatve do NFD Holdinga konec marca lani znašale 19,5 milijona evrov. Družba je imetnikom teh terjatev predlagala bodisi osemodstotno poplačilo terjatev ali pretvorbo terjatev v kapital, pri čemer bi za vsak evro terjatve dobili eno delnico. Najnižji skupni znesek pretvorjenih terjatev bi moral biti tri milijone evrov.

Zavarovane terjatve ločitvenih upnikov, pri katerih je upoštevan razplet zgodbe z Mercatorjem, pa so znašale 45,8 milijona evrov. Imetnikom teh terjatev je družba predlagala sklenitev ustreznega reprograma za obdobje od aprila lani do konca 2016.

NFD Holding je takrat pojasnil, da bi bil v primeru stečaja ocenjeni delež poplačila nezavarovanih terjatev 0,39 odstotka, saj bi v tem primeru nezavarovane terjatve znašale 40,8 milijona evrov, za njihovo poplačilo pa bi v stečajnem postopku ostalo vsega 160,8 milijona evrov. Kupnine od prodaje naložb NFD Holdinga bi šle namreč za poplačilo zavarovanega dela terjatev ločitvenih upnikov.

Družba je napovedovala tudi poslovno prestrukturiranje. NFD Holding naj bi se tako osredotočil na področje poslovnega svetovanja, izvedla pa bi se reorganizacija in optimizacija poslovanja, tako da bi na koncu v njej delovali od zdaj petih le še trije zaposleni.