Tajvan – tehnološka meka za proizvajalce pametnih telefonov

Industrija elektronike bo tudi letos glavna gonilna sila tajvanskega gospodarstva.

Objavljeno
17. februar 2017 19.38
infografika
Branko Železnik, Numerica Partners
Branko Železnik, Numerica Partners

Tajvansko gospodarstvo je zelo izvozno naravnano in kot tako močno odvisno od makroekonomskih gibanj, predvsem Kitajske in Amerike, kot največjih gospodarskih partneric. Gre za otoško državo s 23 milijonov prebivalcev, ki mednarodno ni splošno priznana, a kljub temu deluje politično avtonomno, torej povsem ločeno od celinske Kitajske.

Glede na zadnje objave rasti kitajskega bruto družbenega proizvoda, ki je s 6,8 odstotka na letni ravni presegla pričakovanja analitikov in vnesla več optimizma tudi na azijske borze, je mogoče pričakovati pozitivne trende tudi pri tečajih delnic, vključenih v tajvanski borzni indeks Taiex. Čeprav je to indeks tajvanske borze, glede na njegove uteži posameznih industrij hitro ugotovimo, da gre za izrazito tehnološki indeks.

Največ polprevodnikov in računalnike opreme

Daleč največji uteži v indeksu predstavljata sektorja polprevodnikov (24,6 odstotka) in računalniške opreme (22,3 odstotka). Naslednji večji uteži pripadata sektorjema surovin (12 odstotkov) in finančnemu sektorju (sedem odstotkov), medtem ko so preostali sektorji v indeksu zastopani z zelo zanemarljivimi utežmi. Industrija elektronike bo tudi v tekočem letu glavna gonilna sila tajvanskega gospodarstva.

Obseg izvoza polprevodnikov naj bi se po ocenah analitikov tudi letos povečal za okoli šest odstotkov in dosegel vrednost skoraj 76 milijard dolarjev. K rasti naj bi najbolj pripomoglo nadaljevanje rasti naročil proizvajalcev pametnih telefonov ter hkratno upočasnjevanje zmanjševanje števila naročil, ki jih odda računalniška industrija. Ta je še vedno v fazi upadanja in naj bi se letos v primerjavi z lani skrčila za okoli 4,5 odstotka.

Pozabite Kitajsko! Tajvan zboli, če kihne Tim Cook!

Bolj kot sama makroekonomska gibanja imajo zato neposrednejši vpliv na gibanje tečajev delnic tajvanskih podjetij podatki o prodajah pametnih telefonov, pri čemer, kot naročnika komponent prevladujeta Apple in Samsung. Ker bosta obe podjetji letos predstavili svoja nova modela telefonov, je celoten tajvanski trg na trnih.

Vedno ko se pri velikih proizvajalcih elektronike pojavijo govorice o novih proizvodih, tajvanski kapitalski trg oživi. Pojavi se veliko špekulacij, katero podjetje bo imelo od novih naročil največjo korist. Gre za proizvajalce vezij, kamer, ohišij, hladilnih naprav … In ko se zgodi katastrofa, kot v primeru samovžigov Samsungovih zadnjih aparatov, se tajvanski trg negativno odzove z enako intenziteto.

Žogica je torej spet pri Applovem direktorju Timu Cooku. Napovedi, kako dobro se zna prodajati novi model iPhona, bo znano kmalu po njegovi predstavitvi telefona.