Tečaji delnic trenutno presenetljivo malo nihajo

Svetovni trg: Vlagatelji v prihodnjih 30 dneh pričakujejo le 3,5-odstotni pozitivni ali negativni premik delniških tečajev.

Objavljeno
03. februar 2017 16.59
infografika
Damjan Kovačič, KBM Infond
Damjan Kovačič, KBM Infond

Januarja se je tretji mesec zapored nadaljeval niz pozitivnih mesečnih donosov svetovnih delniških trgov. Če analiziramo borzna gibanja na primeru ameriškega delniškega indeksa S & P 500, opazimo veliko zanimivih podrobnosti, ki nam razkrivajo, kaj se dogaja pod površino.

Delnice se v vsej zgodovini januarja še nikoli niso gibale v tako ozkem trgovalnem območju +/– 2,5 odstotka. Še redkejši pojav je padec indeksa volatilnosti VIX pod deset, kar se je zgodilo šele sedemnajstič od leta 1990. Do danes se je vrednost VIX sicer zvišala na 12, kar je še vedno veliko pod dolgoletnim povprečjem okoli 20. Vlagatelji so torej še vedno presenetljivo ravnodušni, saj v prihodnjih 30 dneh pričakujejo le 3,5-odstotni pozitivni ali negativni premik delniških tečajev.

V ZDA in svetu imamo opraviti z dvema bipolarnima skrajnostma. Na eni strani je rekordna negotovost zaradi gospodarskih ukrepov nove Trumpove administracije, na drugi strani pa skoraj idealno makroekonomsko okolje. Če primerjamo vrednost tedenskega vodilnega ekonomskega indeksa (WLEI), ki ga sestavlja 50 različnih kazalnikov, ugotovimo, da je bil tedenski vodilni ekonomski indeks od leta 1972 višji od sedanje vrednosti za le štiri odstotke vsega časa. Drugače povedano, makroekonomsko okolje je v ZDA bolj naklonjeno gospodarski rasti kot 96 odstotkov časa zadnjih petinštirideset letih (vir: RecessionAlert).

Zaradi negotovosti glede gospodarske politike Donalda Trumpa je treba omeniti, da so bili udeleženci na finančnih trgih še pred enim mesecem najbolj zaskrbljeni zaradi bančne krize v evroobmočju, potencialnega zloma obvezniških trgov in devalvacije kitajske valute. Zdaj so trgi dramatično obrnili ploščo in na prvo mesto postavljajo grožnjo zaradi trgovinske vojne oziroma protekcionizma, na drugem mestu pa je strah pred kritičnimi napakami ameriške politike.

Predsednik Trump in njegovi najbližji svetovalci vse glasneje obtožujejo Kitajsko, Nemčijo in Japonsko, da z načrtno manipulacijo valut pridobivajo nepošteno prednost in ustvarjajo velikanske trgovinske presežke na račun ameriških delavcev.

V resnici so stvari precej bolj zapletene, saj svetovna trgovina pač ni preprosta tekma, v kateri so izvozniki zmagovalci, ker nekaj proizvajajo, uvozniki pa so avtomatsko poraženci. Tako tudi v morebitni trgovinski vojni ne bo zmagovalcev. Ali, kot se je o protekcionizmu slikovito izrazil kitajski predsednik: »Lahko se zapreš v temno sobo in zaščitiš pred vetrom in dežjem, ampak potem nimaš dostopa do svetlobe in zraka.«

Čeprav objektivno ne moremo izključiti kritičnih napak Trumpove administracije, so sedanje gospodarske razmere tako zelo dobre, da letos zelo verjetno lahko pričakujemo pozitivne donose na delniških trgih. Ob pozitivnem januarju je v prvem letu predsedniškega mandata verjetnost pozitivnih donosov 77-odstotna, povprečni zgodovinski donos med februarjem in decembrom pa znaša več kot 13 odstotkov.