Tekstilna industrija spet v rdečem, odločilen dan za Aha Muro

Še leta 2011 je imela 13 milijonov evrov neto dobička, predlanskim pa dober milijon. Danes Dan D za Aha Muro.

Objavljeno
22. maj 2014 18.10
Posodobljeno
23. maj 2014 06.00
Maja Grgič, gospodarstvo, J. P., Murska Sobota
Maja Grgič, gospodarstvo, J. P., Murska Sobota
Ljubljana − Poslovanje tekstilne in obutvene industrije se je lani spet poslabšalo, saj je po nekaj letih pozitivnega poslovanja končala v rdečih številkah. Po podatkih Združenja tekstilne, oblačilne in obutveno predelovalne industrije je namreč ta panoga imela lani 1,8 milijona evrov neto izgube. Še leta 2011 je imela 13 milijonov evrov neto dobička, predlanskim pa dober milijon. Prihodki te panoge so se skrčili za pet odstotkov in so dosegli 759 milijonov evrov.

Število družb se je zmanjšalo s 405 na 398, število zaposlenih pa za 1362, tako da je ta industrija lani v povprečju zaposlovala 9183 ljudi. Panoga ostaja visoko delovno intenzivna, saj stroški dela, ki so se nekoliko znižali, še vedno znašajo dobrih 77 odstotkov.

Petra Prebil iz omenjenega združenja priznava, da je ta panoga v težavah, še posebej zato, ker ima že v osnovi zelo nizko dodano vrednost; razen posameznih podjetij, ki močno izstopajo. Zaskrbljeni so tudi v sindikatu tekstilne in usnjarsko predelovalne industrije. »Krivda je predvsem na strani menedžmenta, na poslovanje pa dodatno vpliva še gospodarska kriza, ki je pri nas še prisotna,« pravi Anton Rozman iz tega sindikata. Trenutno jih skrbi zlasti usoda Mure.

V začetku letošnjega leta je šel v stečaj mariborski MTT, Metliška Beti in Polzela sta v prisilni poravnavi. Nad vodo se že nekaj časa komaj drži tržiški Peko, Alpino in Tosamo pa bremeni menedžerski odkup. Škofjeloška Odeja je sicer nedavno dobila državno pomoč, a so v družbi zaradi novih trgov in poslov optimistični.

Slika pa ni povsod slaba, saj imamo tudi uspešna podjetja, kot so Predilnica Litija, Boxmark, Lisca, Filc Mengeš.