Trgi v razvoju na sedemletnem vrhu

Delnice: ali decembrsko zvišanje obrestnih mer v ZDA lahko ustavi njihovo rast?

Objavljeno
22. september 2017 20.33
Radivoj Pregelj, Triglav Skladi
Radivoj Pregelj, Triglav Skladi
Delnice iz trgov v razvoju so se letos izkazale za najdonosnejše med vsemi regijami. Indeks MSCI Emerging markets je od začetka leta v evrih pridobil 12,42 odstotka, kar je veliko več kot drugi trgi. Medtem ko so evropske delnice iz indeksa Eurostoxx 50 pridobile 9,4 odstotka, je ameriški indeks S & P 500 v evrih izgubil 2,1 odstotka.

Investitorji se zdaj upravičeno sprašujejo, ali se bo trend nadaljeval, saj so trgi v razvoju na sedemletnem vrhu. Novembra lani so sicer po izvolitvi Trumpa za predsednika ZDA, ki tem trgom ni bil naklonjen, doživeli korekcijo, a se je letos vse popravilo. K rasti je pomembno pripomogel padec dolarja nasproti valutam trgov v razvoju.

In prav dolar ima skupaj z monetarno politiko ameriške centralne banke Fed zelo pomembno vlogo pri nadaljnjem gibanju tečajev delnic s trgov v razvoju. Guvernerka Janet Yellen je minulo sredo napovedala zvišanje obrestnih mer decembra, kar je v nasprotju s pričakovanji trga. Fed bo prav tako začel zmanjševati nadomestne odkupe obveznic v vrednosti deset milijard dolarjev na mesec. Vse to je povzročilo rast dolarja in donosnosti ameriških državnih obveznic. Kljub temu pa ni mogoče pričakovati, da bi napovedani ukrepi imeli močno negativen vpliv na trge v razvoju, podobno kot se je zgodilo leta 2014.

Rast tečajev je medtem povzročila, da se je povprečni kazalnik pričakovanega PE, ki pove, koliko evrov so vlagatelji pripravljeni plačati za evro dobička družbe, zvišala z lanskih 10 na 13. Vrednotenja niso več nizka, predvsem ne na azijskih trgih, ki so letos največ naredili, in to od Kitajske in Južne Koreje do Indije. Nasprotno so se najslabše izkazale delnice iz Rusije, ki so od začetka leta izgubile 13,9 odstotka.

Lepa slika globalnih kazalnikov od močne in razširjene gospodarske rasti, nizke inflacije, stimulativne monetarne politike razvitih držav do padca dolarja so do zdaj dali veter v jadra delnicam iz trgov v razvoju.