Trojica o vzrokih za milijardne izgube bank

Zaslišani predsedniki uprav NLB, NKBM in Abanke Janko Medja, Aleš Hauc in Jože Lenič, ki so na položaj prišli v letih 2011 in 2012.

Objavljeno
23. januar 2014 22.30
Seja preiskovalne komisije DZ o ugotavljanju zlorab v slovenskem bančnem sistemu, na kateri so zaslišali predsednika uprave NLB Janka Medjo in predsednika uprave NKBM Aleša Hauca v Ljubljani, 23. januarja 2014
Miha Jenko, gospodarstvo
Miha Jenko, gospodarstvo
Ljubljana – Vzroki za izgube v NLB so finančna kriza, v tretjini primerov nepravilno upravljanje tveganj, v petini primerov gre za kršitev internih pravil, v do 15 odstotkih pa za sume prevar in sume kaznivih dejanj, je v državnem zboru povedal predsednik uprave NLB Janko Medja.

Omenjeni dejavniki za slaba posojila med sabo niso izključujoči, v nekem slabem posojilu so tako navzoči vsi štirje, je Medja še pojasnil pred komisijo državnega zbora za ugotavljanje zlorab v slovenskem bančnem sistemu. Približno 40 odstotkov izgub v NLB izvira iz poslov v letu 2006 ali pred njim, 40 odstotkov jih je iz leta 2007, deset odstotkov pa iz leta 2008. V banki so sicer doslej sistematično pregledali poslovanje z dvesto največjimi komitenti, s katerimi so sklenili več kot 2000 kreditnih poslov in ki so vzrok za dobro polovico vseh izgub. Tožilstvu in preiskovalnim organom so doslej že naznanili 32 sumov kaznivih dejanj in tri odškodninske tožbe, pri čemer pa podrobnosti ne razkrivajo, gre pa za nekdanje in zunanje sodelavce banke.

V NLB je zatajil sistem nadzora

Ob pregrevanju nepremičninskega in kapitalskega trga ter veliki sproščeni likvidnosti Banke Slovenije so bile v NLB v omenjenih kritičnih letih sistemsko prisotne okoliščine, ki so povzročile nadpovprečne izgube, odpovedal je predvsem sistem nadzora. Tako, recimo, na kreditnem odboru ni imel pravice veta član, ki je bil zadolžen za upravljanje tveganj, pri nekaterih poslih tudi ni bil upoštevan vidik upravljanja tveganj, kreditni odbor v NLB pa je vse do leta 2013 vodil član uprave, odgovoren za prodajo, ne pa član, pristojen za upravljanje tveganj, je na pretekli pomanjkljiv sistemski nadzor v naši največji banki opozoril Medja, ki je funkcijo predsednika uprave banke sicer nastopil oktobra 2012. Interesenti za posojila so šli od banke do banke in posel je dobila banka, ki je posojilojemalca najmanj vprašala. »Morda so pisali kreditne predloge samo zato, da so bili, niso pa preverjali, ali je projekt zdrav,« je razmere v kritičnih letih opisal predsednik uprave NLB, ki je bil prej zaposlen v banki UniCredit Slovenija. Na vprašanje, kako primerja poslovno kulturo v obeh bankah, kjer je služboval, je pojasnil, da je v NLB nekoč »veljalo prepričanje, da ne more iti nič narobe, mnogo je bilo nedotakljivih, zdaj pa je čutiti kulturo zmanjševanja stroškov in strah, da ne bi šlo kaj narobe.«

Na poslansko vprašanje, ali so v NLB morda snemali seje kreditnih odborov, na katerih se je odločalo o podeljevanju posojil, je Medja pojasnil, da jih zdaj ne, za nazaj pa ne ve, je pa sicer proti snemanju, »ker se v tem primeru ljudje nehajo odločati in se samo še skrivajo«.

Sporni posli hčerinskih družb

Visoka likvidnost banke pred šestimi, sedmimi leti je povzročila tudi velik razmah investiranja prek hčerinskih družb, kar je – ob poprejšnjem pomanjkljivem nadzoru, prav tako povzročilo veliko izgub, je še povedal Medja, ki je zdaj član nadzornih svetov v hčerinskih Tutunski banki iz Makedonije in NLB v Prištini. Med hčerinskimi družbami so bile problematične tudi frankfurtska LHB, Interfinanz iz Züricha ali NLB Leasing, ki so odobravale velike posle strankam tudi na trgih v Sloveniji, kjer je bila prisotna sama NLB, ali pa tam, kjer je imela že svoje domače hčerinske banke. Največ izgub, za več kot milijardo evrov, so v NLB sicer ustvarili s posojili za gradbene posle ter nakupe deležev in delnic v podjetjih. Komisija bo sicer Medjo še zaslišala, saj je včeraj sejo po dveh urah zapustil zaradi drugih službenih obveznosti.

Hauc in Medja nista v kreditnem odboru

Pred člane komisije sta stopila tudi predsednika uprav NKBM in Abanke Aleš Hauc (na čelu banke je od aprila 2012) in Jože Lenič (banko vodi od januarja 2011), ki sta bila prepričana, da banke niso bile pripravljene na poslovanje v finančni in gospodarski krizi. Hauc je povedal, da so po njegovem prihodu sprožili forenzično revizijo, s katero so hoteli ugotoviti dejansko stanje, na njeni podlagi pa so sprožili tudi nekatere postopke. Največ slabih posojil je nastalo v času gospodarske konjunkture, pri tem pa nekateri posli niso bili narejeni s potrebno skrbnostjo. Na vprašanje predsednika komisije Marka Pogačnika, ali je član kreditnega odbora v svoji banki, je Hauc podobno kot že prej Medja odgovoril, da ne. Hauc sicer zdaj sedi v kar štirih nadzornih svetih: Poštne banke, KBM Infonda, Moje naložbe in Adria Bank.

Po Leničevem prepričanju se je sistematično podcenjevala soodvisnost gospodarski družb, ki v majhni Sloveniji med konjunkturo povečuje dobičke, v krizi pa povečuje izgube. Abanka je v kratkem času močno zrasla in povečala bilančno vsoto za več deset odstotkov. Na začetku krize je v nasprotju z NLB še izkazovala boljši poslovni izkaz, izgube pa so se razkrile leta 2011, ko so se začeli insolvenčni postopki holdingov, trgovcev in gradbenih podjetij, je pojasnil Lenič, ki sicer nima informacij, da bi bili krediti podeljevani na podlagi političnih pritiskov.

Bančni direktorji niso pojasnjevali nekaterih preteklih spornih poslov, ki so zanimali člane komisije, ker da gre za bančno tajnost. Preiskovalni organi imajo vse, kar potrebujejo za preiskavo, gre pa za različne interpretacije bančne tajnosti in nočejo narediti škode nekomu, ki bi se pozneje izkazal za nedolžnega. O obtožbah o nesodelovanju z organi pregona pa je Janko Medja še dodal, da je bil »ta problem v medijih daleč prenapihnjen«.