Tudi NLB in NKBM pod okrepljenim nadzorom ECB

ECB bo neposredno nadzorovala 120 sistemsko pomembnih bank, tudi NLB, NKBM in UniCredit Slovenija.

Objavljeno
03. november 2014 19.22
Miha Jenko, gospodarstvo
Miha Jenko, gospodarstvo

Ljubljana – Evropska centralna banka (ECB) danes uvaja enotni mehanizem nadzora (EMN) in z njim prevzema neposredni nadzor nad 120 sistemsko pomembnimi evropskimi bankami, med njimi tudi tremi iz Slovenije: NLB, NKBM in banko UniCredit Slovenija.

Po nedavno opravljenih stresnih testih in pregledih aktive evropskih sistemskih bank, ki so bili uvod v EMN, ta zdaj postaja novi sistem bančnega nadzora in hkrati tudi eden od temeljnih stebrov predvidene evropske bančne unije. Evropska denarna oblast z njim dobiva mogočna nova pooblastila v evrskih državah in nadzorovanih bankah, ki naj bi, vsaj takšni so cilji, zagotovila boljše finančno zdravje in trdnost evropskega bančnega sistema.

ECB bo tako neposredno nadzorovala največje, sistemsko pomembne banke iz evrskega območja, ki skupaj predstavljajo skoraj 85 odstotkov bilančne vsote vseh bank v članicah evra. Enotni mehanizem nadzora je evropski odgovor na veliko finančno krizo po padcu Lehman Brothers in je zasnovan na podmeni, da bodo vse evrske banke nadzorovane po enotni metodologiji in na enem mestu – s tem bi se zmanjšala tudi tveganja za nastanek novih kriz. Pravni okvir za delovanje EMN določa uredba sveta EU s 15. oktobra lani.

Kaj to pomeni v praksi? ECB bo po novem poleg nadzorniških nalog lahko bankam tudi izdajala in odvzemala dovoljenja za opravljanje finančnih storitev, v skrajnem primeru bo lahko tudi razrešila člane uprav bank.

Nadzorniška skupina za vsako banko

ECB bo sistemske banke nadzorovala z lokalnimi nadzorniki (v našem primeru skupaj z Banko Slovenije) in bo lahko kadarkoli opravljala inšpekcijske preglede, izrekala kazni in po potrebi posredovala tudi s kriznim upravljanjem.

Ena glavnih nalog nadzornikov na terenu bo analiza vseh vrst tveganj v nadzorovani banki in predlaganje morebitnih ukrepov. Za vsako od sistemsko pomembnih bank (pri nas NLB, NKBM, UniCredit Slovenija) bo ustanovljena skupna nadzorniška skupina, v kateri bodo dnevno sodelovali predstavniki BS in ECB, njihovo delo pa bo neposredno koordinirala ECB v sodelovanju z BS.

ECB bo namreč lahko svoja pooblastila v dogovoru z lokalnimi nadzorniki kadarkoli izvajala tudi v vseh drugih bankah v članicah evrskega območja, skupaj jih je 3400. Mehanizem EMN pa bo odprt tudi vse neevrske države Unije, ki bi se mu prostovoljno pridružile. Strateške odločitve o EMN sprejema svet ECB, ki ga vodi predsednik Mario Draghi, neposredni nadzor nad delom EMN pa je v rokah dveh izkušenih finančnic iz jedrnih držav evra. Predsednica nadzornega odbora EMN je nekdanja generalna sekretarka baselskega komiteja za bančni nadzor Danielle Nouy iz Francije, podpredsednica pa nekdanja članica izvršnega odbora ECB Sabine Lautenschläger iz Nemčije.