Umar izboljšal napoved gospodarske rasti

BDP bo letos zrasel za 2,3 odstotka, prihodnje leto za 2,9 odstotka. Še spomladi je Umar za letos napovedal 1,7-odstotno rast.

Objavljeno
22. september 2016 13.17
mnenja v Ljubljani, 11. septembra 2015 [motivi,rože,veternice]
Ba. Pa., M. J.
Ba. Pa., M. J.

Ljubljana − Urad za makroekonomske analize in razvoj je v Jesenski napovedi gospodarskih gibanj 2016 izboljšal napoved gospodarske rasti za letos, in sicer z 1,7 na 2,3 odstotka.

Prihodnje leto bo po najnovejši napovedi Umarja BDP zrasel za 2,9 odstotka, kar je 0,5 odstotne točke več od predhodne napovedi.

Največji generator rasti bo tako kot doslej izvoz, ki se bo letos povečal za 5,7 odstotka. Zasebna potrošnja bo večja za 2,3 odstotka, državna za dva odstotka, medtem ko se bodo bruto investicije znižale za štiri odstotke.

Zaposlenost se letos krepi v večini dejavnosti zasebnega sektorja, ob sprostitvi omejitev za zaposlovanje pa tudi v javnem sektorju. Letošnja rast zaposlenosti (1,9 odstotka) bo znatno višja kot lani (1,1 odstotka), število brezposelnih pa se bo v povprečju leta znižalo na okoli 103.000.

Večje zaupanju delodajalcev v gospodarsko rast in večja uporaba fleksibilnejših oblik zaposlitve bosta tudi v 2017 vplivala na povečanje zaposlenosti, pričakujejo na Umarju.

Nominalna rast povprečne plače se bo letos in prihodnje leto gibala okrog dveh odstotkov. V zasebnem sektorju bo ob ugodnih gospodarskih rezultatih k njeni rasti prispevalo tudi vidno znižanje brezposelnosti.

Zaradi težnje po ohranjanju konkurenčnosti pa v Umarju pričakujejo, da se bo rast plač gibala okoli rasti produktivnosti.

Letošnje povišanje plač v javnem sektorju je posledica izplačila zadržanih napredovanj ter odprave nekaterih varčevalnih ukrepov, v prihodnjih dveh letih se bo rast upočasnila.

Cene življenjskih potrebščin bodo letos v povprečju ostale nespremenjene, predvsem pod vplivom nizkih cen nafte.

Tveganja za nižjo gospodarsko rast so povezana predvsem z mednarodnim okoljem, predvsem v povezavi z brexitom, v domačem okolju pa so manj izrazita.

Z jesensko napovedjo se je danes seznanila tudi vlada, saj je ta podlaga za proračunska dokumenta za 2017 in 2018, ki ju danes sprejema.