Umar: Razmere na trgu dela zaostrene, banke brez poslabšanj

Ekonomsko ogledalo: Cene življenjskih potrebščin so februarja ostale skoraj nespremenjene.

Objavljeno
12. marec 2014 13.50
mpi_ZAVOD ZA ZAPOSLOVANJE
Je. G., Delo.si, STA
Je. G., Delo.si, STA
V Sloveniji so se razmere na trgu dela na pragu letošnjega leta dodatno zaostrile, saj se je število registriranih brezposelnih februarja po močni decembrski in januarski rasti še povečalo. Ob tem pa se razmere v bančnem sistemu niso nadalje poslabševale, v najnovejši številki Ekonomskega ogledala ugotavljajo analitiki Umarja.

Konec februarja je bilo v evidenco prijavljenih 129.764 brezposelnih oseb oz. 5698 oseb več kot februarja lani. K povečanju njihovega števila je prispeval predvsem večji priliv v brezposelnost, večinoma zaradi izteka pogodb za določen čas, pa tudi zaradi večjega števila iskalcev prve zaposlitve, so spomnili v Uradu RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar).

Medtem pa se nadalje niso poslabšale razmere v slovenskem bančnem sistemu. Januarja se je povečal obseg vlog gospodinjstev in države. Upad kreditov gospodinjstvom je bil za polovico manjši kot decembra lani. Krediti podjetjem in nefinančnim družbam so bili prvič po dveh letih višji, vendar le zaradi zadolževanja nefinančnih družb, poroča STA.

Razdolževanje bank v tujini se je konec lanskega leta nadalje upočasnilo, v vsem letu pa so banke odplačale 2,1 milijarde evrov najetih kreditov, kar je manj kot v predhodnih dveh letih. Zaradi prenosa 3,2 milijarde evrov bančnih terjatev na Družbo za upravljanje terjatev bank se je decembra lani obseg slabih terjatev znižal, v vsem lanskem letu pa sicer povečal za 1,5 milijarde evrov. Intenzivno oblikovanje rezervacij in oslabitev se je januarja močno umirilo.

Povprečna bruto plača na zaposlenega se je v zadnjem četrtletju lani zvišala ob najnižjih izrednih izplačilih v zadnjih devetih letih. V vsem letu je bila višja kot leto prej v zasebnem sektorju, v javnem sektorju pa se je znižala zaradi padca v sektorju država, ki je bil posledica celoletne veljave zakona o uravnoteženju javnih financ in nadaljnjega znižanja plač javnim uslužbencem.

Cene življenjskih potrebščin so februarja ostale skoraj nespremenjene, 0,1-odstotna mesečna rast pa je bila rezultat znižanja cen tekočih goriv in zelenjave. Medletna rast se je močno umirila, predvsem zaradi nižjih cen tekočih goriv ter trajnega in poltrajnega blaga ter še naprej odraža daljše obdobje krčenja gospodarske aktivnosti in poslabševanja razmer na trgu dela.

Bruto domači proizvod v Sloveniji je bil v vsem lanskem letu za 1,1 odstotka nižji kot leto prej. Gospodarska aktivnost se po zadnjih podatkih statističnega urada že od začetka lanskega leta četrtletno ni zniževala, v zadnjem četrtletju pa se je občutno okrepila in bila prvič po tretjem četrtletju 2011 medletno višja, in sicer za 2,1 odstotka.