Umar za letos pričakuje 0,5-odstotno rast BDP

Rast se bo po pričakovanjih nadaljevala tudi v letih 2015 in 2016.

Objavljeno
14. marec 2014 14.07
Ni. Č,, Delo.si, STA
Ni. Č,, Delo.si, STA

Ljubljana − Urad RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar) je danes bistveno izboljšal napoved gospodarskih gibanj za letos.

Če je jeseni napovedoval 0,8-odstotni padec bruto domačega proizvoda (BDP), zdaj pričakuje 0,5-odstotno rast. Ta naj bi se nadaljevala tudi v letih 2015 in 2016.

Prihodnje leto naj bi se tako slovensko gospodarstvo po najnovejših ocenah okrepilo za 0,7 odstotka, kar je 0,3 odstotne točke več od predhodne napovedi. V letu 2016 pa naj bi se rast pospešila na 1,3 odstotka.

S spomladansko gospodarsko napovedjo Umarja se je danes seznanila vlada, na uradu pa jo bodo podrobneje predstavili na današnji novinarski konferenci.

Izboljšanje napovedi je bilo pričakovati, potem ko je statistični urad konec februarja objavil spodbudne podatke za zadnje lansko četrtletje.

Slovenski BDP se je v zadnjem lanskem četrtletju v primerjavi z zadnjim trimesečjem 2012 zvišal kar za 2,1 odstotka, v celotnem letu 2013 pa realno znižal za 1,1 odstotka, kar je bil bistveno manjši padec od napovedi.

BDP, popravljen za vpliv sezone in števila delovnih dni, ki jih za primerjave znotraj EU uporablja evropski statistični urad Eurostat, se je v zadnjem lanskem četrtletju lani v primerjavi s tretjim četrtletjem zvišal za 1,2 odstotka. V primerjavi z enakim četrtletjem predlani pa se je povečal za 1,9 odstotka.

Sezonsko prilagojeni podatki so tudi pokazali, da je BDP rasti na četrtletni ravni beležil že vse lansko leto.

Te podatke je Umar takrat komentiral z besedami, da predstavljajo ugodno izhodišče za letošnja gospodarska gibanja.

Napoved za Slovenijo je pred kratkim izboljšala tudi evropska komisija. Ta sicer letos Sloveniji še vedno napoveduje padec BDP, bil naj bi 0,1-odstoten, prihodnje leto pa naj bi bila gospodarska rast 1,3-odstotna.

Napovedi drugih mednarodnih ustanov za Slovenijo so trenutno še vedno veliko slabše in se za letos večinoma gibljejo okoli enoodstotnega padca BDP.