Upravno sodišče zavrglo tožbo Banke Slovenije proti državi

Zapisniki sej ožjega kolegija guvernerja tako ostajajo v rokah parlamentarne preiskovalne komisije.

Objavljeno
10. avgust 2016 14.48
Banka Slovenije
Maja Grgič, Ba. Pa.
Maja Grgič, Ba. Pa.

Ljubljana −Parlamentarni preiskovalni komisiji, ki preiskuje zlorabe v bančnem sistemu, ne bo treba vrniti pridobljenih zapisnikov ožjega kolegija guvernerja Banke Slovenije. Upravno sodišče je namreč v ponedeljek zavrglo tožbo Banke Slovenije proti državi oziroma okrožnemu sodišču zaradi posega v človekove pravice in temeljne svoboščine, saj meni, da ni pristojno za takšno presojo.

Banka Slovenije (BS) je prejšnji teden na upravnem sodišču vložila tožbo, s katero je zahteva vračilo omenjenih zapisnikov, uničenje morebitnih kopij in prepoved uporabe vsebine teh zapiskov. Gre za zapisnike od 1. januarja 1997 do 24. aprila 2015, ki jih je preiskovalni komisiji uspelo sredi julija pridobiti prek ljubljanskega okrožnega sodišča.

Predsednik preiskovalne komisije Anže Logar pravi, da bi ga vsaka drugačna odločitev sodišča presenetila, glede na to, da je ljubljansko okrožno sodišče Banki Slovenije naložilo izročite zapisnikov. »Ta določitev tudi pomeni, da lahko komisija nemoteno deluje naprej,« je dejal Logar. Na vprašanje, ali bo komisija od BS zahteval še kakšne dodatne dokumente, pa odgovarja, da je to stvar odločitve komisije. Medtem ko so do tega primera z BS dobro sodelovali, pa ima komisija po Logarjevih besedah težavo s pridobivanje dokumentacije od bank in se mora zatekati k sodiščem, zato je omenjena odločitev upravnega sodišča še toliko bolj pomembna.

V BS pravijo, da bodo sklep upravnega sodišča preučili in se znotraj pritožbenega roka odločili o morebitnih nadaljnjih korakih.

Banka Slovenije se je za tožbo odločila, ker je okrožno sodišče sklenilo, da mora parlamentarni preiskovalni komisiji, ki preiskuje zlorabe v slovenskem bančnem sistemu, izročiti zapisnike sej ožjega kolegija guvernerja.

Po mnenju pravne službe Banke Slovenije so se v okviru postopka odločanja okrožnega sodišča, ki je odredilo izročitev zapisnikov kolegija guvernerja, sicer odprle določene pravne dileme oziroma so bile v postopku ugotovljene določene procesne pomanjkljivosti. Zato se je Banka Slovenije obrnila na upravno sodišče, da presodi, ali so bili postopki izpeljani ustrezno.

Odločitev o vložitvi tožbe, ki bi omogočila razjasnitev odprtih pravnih vprašanj, je po posvetovanju s pravnimi strokovnjaki v skladu s svojimi pooblastili sprejel guverner Boštjan Jazbec, saj tovrstne odločitve niso v pristojnosti sveta Banke Slovenije, so pred dnevi pojasnili v Banki Slovenije.

DZ je komisijo, ki jo vodi Logar, ustanovil lani spomladi, prva zaslišanja prič pa so se začela marca letos. Pri tem komisija išče odgovornost nosilcev javnih funkcij v postopku sanacije bank.