Usklajevanja o holdingu s koalicijo in socialnimi partnerji

O zakonu SDH že danes na sestanku koalicije. Desus in upokojence skrbi Kad, SD in sindikate privatizacija.

Objavljeno
17. november 2013 16.10
Maja Grgič, gospodarstvo
Maja Grgič, gospodarstvo
Ljubljana – Finančni minister Uroš Čufer bo ta teden s koalicijskimi in socialnimi partnerji nadaljeval usklajevanje predloga zakona o Slovenskem državnem holdingu (SDH). Prvak stranke Desus Karel Erjavec je napovedal, da bo to eden trših koalicijskih orehov.

Kot je mogoče izvedeti, bodo vladajoče stranke o ustanavljanju holdinga govorile že na današnjem rednem koalicijskem sestanku. Nato naj bi se minister Čufer ta teden srečal še s predstavniki strank Desus in SD, ki imata največ pripomb na predlagani zakon.

Z Desusom se minister usklajuje zlasti glede usode Kapitalske družbe (Kad), saj ta stranka želi zagotovila, da bo premoženje Kada porabljeno za pokojnine. Čufer namreč hoče Kad pripojiti k holdingu. Desus je pred štirinajstimi dnevi pristal na možnost, da Kad ne bi bil več samostojna pravna oseba, vendar zahteva, da se njegova sredstva znotraj SDH vodijo ločeno. Rešitev, ki jo je ministrstvo po tej pobudi poslalo Desusu, za stranko ni bila sprejemljiva, hkrati pa nekateri člani vztrajajo pri ohranitvi samostojnega Kada.

Generalni sekretar Desusa Branko Simonovič je potrdil, da ideja o ohranitvi samostojnega Kada še ni pokopana. Poleg tega tako v Desusu kot v Zvezi društev upokojencev Slovenije zdaj razmišljajo o Kadu v povezavi z demografskim skladom, katerega ustanovitev predvideva zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju.

Čufer se bo usklajeval tudi s stranko SD, kjer pravijo, da čakajo novo verzijo predloga zakona. Tudi SD je imel zadržke glede ukinitve samostojnega Kada, zlasti pa ga skrbi nadaljna privatizacija podjetij v okviru holdinga. Tako so po naših informacijah od ministrstva zahtevali, da bi hkrati s predlogom zakona dobili tudi okvirne usmeritve strategije upravljanja, ki naj bi opredelila tudi, katere naložbe bodo strateške, katere pomembne in katere portfeljske in bo torej holding lahko z njimi prosto razpolagal.

Poleg koalicijskih partnerjev bo minister Čufer ta teden besedilo zakona o holdingu usklajeval še s posebno skupino, v kateri so sindikati, upokojenci in delodajalci. Upokojenci imajo podobne pripombe kot Desus, sindikate pa moti zlasti 14. član zakona, ki predvideva delitev državnega premoženja v prej omenjene strateške, posebne in portfeljske naložbe, saj v tem vidijo možnost nenadzorovane privatizacije. V primeru neuskladitve grozijo celo z referendumom.