V sklad skladov se bo steklo 253 milijonov evrov

V sodelovanju s finančnimi posredniki se bodo prejemniki potegovali za 373 milijonov evrov. Prva sredstva na voljo leta 2018.

Objavljeno
24. november 2017 16.30
Ba. Pa., STA
Ba. Pa., STA
Ljubljana − Gospodarski minister Zdravko Počivalšek in predsednik uprave SID banke Sibil Svilan sta danes podpisala sporazum o oblikovanju sklada skladov. Vanj se bo steklo 253 milijonov evrov povratnih evropskih kohezijskih sredstev, v sodelovanju s finančnimi posredniki pa bo prejemnikom na voljo 373 milijonov evrov. Prva sredstva bodo na voljo leta 2018.

V sklad skladov se bodo omenjena evropska sredstva stekla v več tranšah, prva v višini 63,25 milijona evrov bo vplačana še letos, je na novinarski konferenci ob podpisu sporazuma v Ljubljani pojasnil Počivalšek.

Druga tranša je v skladu z evropskimi pravili lahko vplačana, ko je porabljenih 60 odstotkov sredstev iz prve tranše, to se bo zgodilo predvidoma leta 2019, tretja tranša, ko je porabljenih 85 odstotkov iz prve in druge tranše, po načrtu bo to leta 2021, četrta tranša pa leta 2022.

»Ministrstvo je s podpisom tega sporazuma SID banko imenovalo za upravljalca sklada skladov. Sklad je poseben sveženj financiranja oziroma podračun SID banke pri Banki Slovenije, kamor bodo nakazana sredstva evropske kohezijske politike,« je pojasnil minister.

Sklad bo sredstva namenjal za trajnostno gospodarsko rast in razvoj, inovacijska vlaganja ter tekoče poslovanje podjetij z dolžniškimi in lastniškimi oblikami financiranja.

Minister je pri tem opozoril na dve zadevi: da ne gre za sredstva evropskega sklada skladov, ki ga upravlja Evropski investicijski sklad in je namenjen izključno za naložbe tveganega kapitala (v njem sodeluje Slovenski podjetniški sklad) in da ne gre za naložbeni sklad za rast podjetij, ki ga je SID banka oblikovala z Evropskim investicijskim skladom.

Sklad skladov se je omenjal tudi v vladnem predlogu alternativne rešitve za izpolnitev zavez glede NLB po propadu prodajnega postopka banke. Minister je danes glede tega dejal: »Ne gre za sredstva, ki bi jih Slovenija plačala v primeru neprodaje NLB. To so popolnoma druge zadeve.«