Večina pokojnin tudi po novem letu brez dohodnine

Po izračunih Zpiza se bo obdavčitev  tudi po novem, ko ne bo seniorske olajšave, začela pri 1095,11 evra pokojnine.

Objavljeno
13. december 2013 19.34
ZPIZ
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Katarina Fidermuc, gospodarstvo

Ljubljana – »Tudi po 1. januarju 2014 bodo z dohodnino obdavčene mesečne pokojnine nad 1095,11 evra,« ugotavlja direktor oddelka za nakazovanje pokojnin pri Zpizu Boštjan Martinčič. Z novim letom med dohodninski olajšavami ne bo več tako imenovane seniorske, ki letos še pripada vsem osebam po 65. letu starosti, ne le upokojencem.

Seniorske olajšave ne bo več

Lestvica za odmero dohodnine, ki določa spodnje in zgornje meje davčnih razredov, in zneski olajšav bodo za leto 2014 enaki kakor letos, ker je državni zbor na predlog vlade s spremembo zakona o dohodnini odpravil avtomatično usklajevanje zneskov z rastjo cen življenjskih potrebščin. usklajwevanje bo znova obvezno, če bo letna inflacija od avgsuta do avgusta presegla 3 odstotke. To se je nazadnje zgodilo avgusta 2008, ko je bila inflacija v primerjavi z avgustom 2007 6-odstotna. Zakonodajalec je odpravil olajšavo za osebe po dopolnjenem 65.letu starosti. Davčna uprava hjo bo zadnjič upoštevala pri odmeri dohodnine za leto 2013.

»Ob koncu leta 2013 je bil v 96. številki uradnega lista objavljen zakon o spremembi in dopolnitvi zakona o dohodnini, ki ga bomo od 1. januarja 2014 upoštevali tudi pri obračunu akontacije dohodnine ob izplačilu pokojnin. Poudariti pa moram, da za večino uživalcev pokojnin ne prinaša nobenih sprememb,« poudarja sogovornik Boštjan Martinčič.

Do 1095,11 evra pokojnine brez davka

Obdavčitev z dohodnino – natančneje z akontacijo te dajatve – se letos začne pri mesečni pokojnini, ki znaša 1095,11 evra, če upoštevamo le posebno pokojninsko in splošno dohodninsko olajšavo. Ko dodamo še olajšavo za osebe po 65. letu starosti, se meja za obračun dohodnine zviša na 1332 evrov pokojnine, ki jo izplačuje Zpiz. »Po 1. januarju 2014 seniorske olajšave ne bo več. Obdavčitev z dohodnino se bo pri mesečnem izplačilu še vedno začela pri pokojninah, ki bodo znašale več kot 1095,11 evra. Pri izplačilih nad tem zneskom bo akontacija dohodnine nekaj višja, kot je zdaj,« pojasnjuje Boštjan Martinčič iz Zavoda za pokojninsko in invalidskozavarovanje (Zpiz).

Na vprašanje, ali bo obdavčitev pokojnin brez seniorske olajšave po 1. januarju 2014 občutno višja, Boštjan Martinčič odgovarja: »Izračuni kažejo, da bo prejemnik 1335 evrov pokojnine na mesec plačal 32,39 evra akontacije dohodnine. Pri 1750 evrih pokojnine bo znašala mesečna akontacija 88,41 evra, letos pa znaša 56,43 evra na mesec. Pri 2250 evrih pokojnine bo obračunana mesečna akontacija dohodnine po 1. januarju brez seniorske olajšave znašala 211,17 evra, medtem ko zdaj znaša 162,61 evra.«

Po besedah sogovornika pretežni del prejemnikov pokojnin, za katere je seniorska olajšava pomembna, prejema od 1090 evrov do 1200 evrov pokojnine na mesec, manjši del od 1200 do 1332 evrov: »Glede na višino pokojnino bodo prihodnje leto na mesec plačali od 0,01 evra do približno 32 evrov akontacijo dohodnine. Zaradi višje akontacije bodo januarja izplačani zneski pokojnine malce nižji kot 30. decembra letos.«

Podrobni izračuni po januarskem izplačilu

Pravi učinek odprave seniorske olajšave bo Zpiz lahko izračunal po obdelavi januarskih pokojnin. Zdaj je mogoče govoriti o ocenah, ugotavlja Boštjan Martinčič: »Potencialno število prejemnikov pokojnin v znesku od 1090 do vključno 1330 evrov,ki imajo hkrati stalno bivališče v državi in so bili rojeni 1949 ali prej, tako da bi jim pripadala seniorska olajšava, je po podatkih za november okoli 14.000 oseb. Število v letu 2014 prvič obdavčenih pokojnin pa bo verjetno nižje, če upoštevamo, da ima ta skupina prejemnikov pokojnin tudi olajšavo zaradi invalidnine in dodatka za pomoč in postrežbo ali zaradi vzdrževanega družinskega člana, ki se upoštevajo pri obračunu akontacije dohodnine.«

Najpomebnejša je 13,5-odstotna olajšava

Tudi po 1. januarju 2014 bo v zakonu o dohodnini ostala tako imenovana »posebna pokojninska olajšava«. To je osebna olajšava, ki pripada prejemnikom različnih Zpizovih izplačil iz obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja. Na področju pokojnin imajo do olajšave pravico rezidenti, ki prejemajo pokojnino iz obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja, in po najnovejših spremembah in dopolnitvah zakona o dohodnini že za leto 2013 tudi rezidenti, ki prejemajo poklicne pokojnine iz obveznega dodatnega pokojninskega zavarovanja.Rezident je običajno državljan, ki ima stalno bivališče v državi.

Ta pokojninska olajšava znaša 13,5 odstotka odmerjene pokojnine: posebnost olajšave je, da se ne odšteje od davčne osnove, ampak od izračunane dohodnine. Tako imenovana seniorska olajšava, ki se letos izteče, zniža davčno osnovo, od katere davčna uprava odmeri davek. Vsem dohodninskim zavezancem, torej tudi upokojencem, pripada splošna olajšava, olajšava za vzdrževane družinske člane in druge, za katere izpolnjujejo merila.

Seniroska olajšava za 74.251 zavezancev

Po statistiki davčne uprave je pri odmeri dohodnine za leto 2011 seniorsko olajšavo uveljavilo 74.251 ali 7,33 odstotka vseh zavezancev za dohodnino. Pokojnine iz obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja je imelo 15.029 ali 1,48 odstotka vseh zavezancev za leto 2011. V letu 2013 znaša letna seniorska olajšava 1421,35 evra, mesečni znesek pa 118,45 evra.

Zpiz ni vedno glavni izplačevalec

Direktor sektorja za nakazovanje pokojnin pri Zpizu Boštjan Martinčič poudarja še, da zavod akontacije dohodnine ne obračunava le prejemnikom, pokojnin, ki dosežejo obdavčljivi znesek, ampak tudi pri različnih drugih izplačilih: »Ne glede na znesek pokojnine se akontacija obračuna pri prejemniku polovice oziroma sorazmernega dela pokojnine, od zneska delne pokojnine pa tudi od 20 odstotkov predčasne ali starostne pokojnine, če prejemnik hkrati dobiva plačo.«

V teh primerih Zpiz ne nastopa kot glavni izplačevalec dohodka, zato za akontacijo dohodnine obračuna 25 odstotkov posamezne vrste prejemka, še vedno pa upošteva 13,5-odstotno posebno pokojninsko olajšavo. »Uživalci takšnih pokojnin, ki prejemajo tudi plačo, za akontacijo dohodnine na mesec plačajo 11,5 odstotka zneska pokojnine,« dodaja sogovornik.